Reklamy
Reklamy
Reklamy

Oswajamy swojego zwierzaka – czyli jak radzić sobie z emocjami

Scenariusze zajęć dla przedszkola i oddziałów nauczania początkowego

1. TEMAT: Od niedźwiedzia do misia,czyli o agresji słów kilka.

Czas zajęć 60 minut.

Liczebność grupy około 25 osób.

Cel lekcji:

Rozpoznawanie przyczyn wściekłości i agresji.

Metody pracy:

  • rozmowa kierowana,
  • pogadanka,
  • gry i zabawy,
  • śpiew,
  • praca ze zdjęciami, praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

  • tekturki zielone i czerwone z wyrysowanymi minkami,
  • zdjęcie niedźwiedzi i misia (duże),
  • małe zdjęcia niedźwiedzi i misia przygotowane dla każdego dziecka,
  • klocki „Clics”.

Tok lekcji:

Część wprowadzająca: ok. 10 min

Przywitanie dzieci, śpiewanie piosenki podajmy sobie ręce. Iskierka.

Rozmowa kierowana z dziećmi na temat uczuć: co to są uczucia? Jakie uczucia znacie? Jakie uczucia powodują, że czujecie się dobrze, a jakie powodują, że czujecie się źle?

Zaprezentowane bohatera dnia: niedźwiedzia (zdjęcie prawdziwego ryczącego niedźwiedzia zał. 1. i pluszowego Misiaka zał. 2.)

Część główna: ok.25-35 min

Giełda pomysłów: „Co to jest agresja”, odczytanie z encyklopedii dla dzieci pojęcia co to jest agresja.

Zabawa: Dzikie zwierzę. Dzieci dostają do rąk po dwie karteczki – zieloną z uśmiechem i czerwoną ze smutną buźką. Każde dziecko po kolei wciela się w rolę dzikiego, agresywnego zwierzęcia pokazując jak się zachowują jak są zdenerwowane (Kiedy jestem wściekły robię tak: ….. zabawa na dostrzeganie agresywnych uczuć i ich wyrażanie) . Po prezentacji każdego dziecka uczestnicy podnoszą do góry karteczki zielone jeżeli te zaprezentowane uczucia nie wywołały w nas niepokoju lub czerwone, kiedy zachowanie zwierzęcia było dla nas nieprzyjemne. (Zał. 3.)

Część podsumowująca: ok. 20 minut

Rozmowa kierowana podsumowująca zabawę. Próba oceny uczuć osób będących agresorami i osobami narażonymi na kontakt z takimi osobami. Na koniec rozmowy każde dziecko wybiera sobie zdjęcie niedźwiedzia lub pluszowego misia. Podział dzieci na grupy 4-5 osobowe i wspólne grupowe budowanie z klocków „Clics” obrazków lub figurek niedźwiedzia.

Zakończenie zabawą stary niedźwiedź mocno śpi.

Reklamy

2. TEMAT: Dlaczego lew ryczy,czyli skąd się bierze agresja?

Czas zajęć 60 minut.

Liczebność grupy około 25 osób.

Cel lekcji:

Uświadomienie dzieciom agresywnych zachowań jakie mają miejsce w stosunku do innych (dziecko dostrzega je we własnym postępowaniu i najbliższym otoczeniu).

Metody pracy:

  • rozmowa kierowana,
  • pogadanka,
  • gry i zabawy,
  • śpiew,
  • praca ze zdjęciami,
  • praca plastyczna.

Środki dydaktyczne:

  • zdjęcie ryczącego lwa, (Zał. 4)
  • kolorowanki dla każdego dziecka (Zał. 6).

Tok lekcji:

Część wprowadzająca: ok. 10 min

Przywitanie dzieci, śpiewanie piosenki podajmy sobie ręce. Iskierka.

Przypomnienie bohatera ostatniego spotkania -niedźwiedzia, krótka pogadanka na temat agresji. Rozmowa kierowana na temat: Co robię gdy jestem zły? Nauczyciel pokazuje zdjęcie lwa i pyta dzieci jak się zachowuje to zwierzę gdy jest zdenerwowane? Co wtedy najlepiej robić?

Część główna: ok. 25-35 min

Zabawa: dzieci siedzą w kole, nauczyciel zaczyna: Jestem zdenerwowany gdy…. I wyglądam wtedy tak (następuje prezentacja gestu) Dziecko siedzące po prawej stronie nauczyciela kontynuuje: Wiem, że się denerwujesz gdy…. I wyglądasz wtedy tak (powtarza gest poprzednika), ja jestem zdenerwowany gdy….. . Zabawa toczy się do ostatniego uczestnika.

Część podsumowująca: ok. 15 min

Pogadanka podsumowująca zabawę: Jak można poznać, że ktoś jest zdenerwowany? Co wtedy trzeba zrobić? Na koniec dzieci dostają kartkę z zarysem głowy lwa i mają uzupełnić rysunki według schematu: jak wygląda zdenerwowany lew, a jak wygląda łagodny lew. Słuchanie piosenki Bebe Lilly „W dżungli”

Opracowały: Iwona Łangowska oraz Izabela Mankiewicz

Cały program TUTAJ

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: