Reklamy
Reklamy

Emocje podstawowe towarzyszą nam każdego dnia. To z reguły bardzo krótkie zjawisko wpływa na nasze zachowania i jest reakcją na warunki panujące w otoczeniu. Istnieje wiele różnych rodzajów emocji, które mają wpływ na to, jak żyjemy i jak wchodzimy w interakcję. Wybory, których dokonujemy, działania, które podejmujemy i nasze postrzeganie – na to wszystko wpływają emocje.

Emocje są bardzo ważną częścią życia każdego człowieka już od najmłodszych lat. Pobudzenie emocjonalne i reagowanie pod wpływem emocji może zarówno usprawniać nasze funkcjonowanie, jak i je zaburzać. Na przykład, pod wpływem umiarkowanej ilości pobudzenia potrafimy działać sprawniej, ale gdy natężenie stresu lub emocji, takich jak smutek, strach czy złość, przekroczy optymalny poziom, nasze działanie przestaje być efektywne. Regulację emocji można porównać do działania termostatu – pozwala utrzymywać emocje na optymalnym poziomie, natomiast nieumiejętność regulacji własnych emocji prowadzi do problemów z zachowaniem i problemów psychicznych zarówno w typowym, jak i w zaburzonym rozwoju. 
Samoregulacja, czyli zdolność kontrolowania własnych emocji, jest jednym z głównych wskaźników dojrzałości emocjonalnej. Zdolność do samoregulacji u dzieci jest natomiast bardzo ważna m.in. w:

 • zabawie z innymi,
 • nabywaniu złożonych umiejętności poznawczych (np. odraczanie przyjemności na rzecz nauczenia się czegoś trudnego),
 • uczeniu się wielu funkcjonalnych umiejętności, 
 • radzeniu sobie z codziennymi frustrującymi sytuacjami. 

Występowanie problemów z regulacją emocji obserwuje się u około 18% dzieci rozwijających się typowo, 42% dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i 74% osób ze spektrum (bez dodatkowego rozpoznania niepełnosprawności intelektualnej). 
Ogromna większość (około 90%) rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu opisuje problemy z regulacją emocjonalną u swoich dzieci, występujące jeszcze przed ukończeniem przez nie dwunastego miesiąca życia. Mimo tych statystyk, wciąż brakuje skutecznych (potwierdzonych badaniami naukowymi) interwencji nakierowanych na rozwijanie regulacji emocji w tej grupie dzieci. 

Regulacja emocji polega na dostosowaniu emocji (i reakcji emocjonalnych) do kontekstu lub zaspokojenia osobistych celów. Obejmuje zewnętrzne i wewnętrzne procesy zaangażowane w monitorowanie, ocenę i modyfikowanie reakcji emocjonalnych, zwłaszcza ich intensywności i czasu trwania. Dojrzała emocjonalnie osoba w codziennych sytuacjach jest w stanie rozpoznać, co czuje, ocenić, na ile jest to adekwatne do sytuacji (w tym własnych celów czy wyznawanych wartości) i opierając się na tych informacjach regulować swoje reakcje emocjonalne (źródło: terapiasecjalna.pl)

Walka ze stresem

Stres w małych dawkach potrafi motywować do działania, jednak jego nadmiar niesie za sobą szereg negatywnych skutków. Zalicza się do nich: rozkojarzenie, bezsenność, ból głowy, uczucie niepokoju, skłonność do popadania w nałogi, wrogie nastawianie do innych, niezadowolenie z seksu, nerwicę, depresję, a nawet myśli samobójcze. Z tych to powodów nie wolno go bagatelizować. Zdecydowanie lepiej jest dowiedzieć się, jak walczyć ze stresem, i spróbować znaleźć najskuteczniejszy w danej sytuacji sposób.

Sposoby na stres w pracy i szkole

O ile może wydawać się to trudne, w walce ze stresem ważne jest pozytywne nastawienie. Należy skupiać się na swoich, nawet najmniejszych, sukcesach, co pomoże w znalezieniu siły do następnych wyzwań, istnieją jednak jeszcze inne sposoby, do których zaliczyć można:

 1. zdrową dietę – odżywiony organizm jest mniej podatny na czynniki zewnętrze, w tym stres; by mu to zapewnić, powinno się codziennie spożywać owoce i warzywa oraz produkty o wysokiej zawartości magnezu (na przykład czekoladę – należy jednak wybierać tę o jak największej zawartości kakao, ponieważ to ono jest nośnikiem wspomnianej substancji), pomocne będzie również unikanie alkoholu,
 2. suplementy diety na stres – odpowiednia suplementacja, połączona ze zdrową i pełnowartościową dietą może przyczynić się do zmniejszenia skutków stresu i szybszego uspokajania się,
 3. ćwiczenia relaksacyjne – polecane są szczególnie treningi tai chi, jogi oraz trening autogenny Schultza, jednak można też wypróbować łatwe ćwiczenie polegające na usadowieniu się prosto na krześle, podnoszeniu ramion, tak jakby chciało się dosięgnąć uszu i spokojnym obracaniu głową raz w jedną, raz w drugą stronę,
 4. uprawianie sportu – wysiłek fizyczny wyzwala w organizmie endorfiny – powszechnie nazywane hormonami szczęścia – dlatego regularne ćwiczenia pomogą w rozładowaniu napięcia i poprawie nastroju, a dodatkowo wpłyną pozytywnie na wygląd, co może być dodatkowym czynnikiem motywującym,
 5. ciepła kąpiel – to doraźny sposób radzenia sobie ze stresem (oraz spiętymi mięśniami), nie sposób jednak przecenić relaksujących właściwości ciepłej kąpieli z dodatkiem ulubionych soli lub płynów,
 6. sen – powinien trwać nieprzerwanie co najmniej 7 godzin, wysypianie się to prosty i skuteczny sposób na rozładowywanie zebranego w ciągu dnia napięcia,
 7. kontakt z bliskimi – w sytuacjach stresowych często pomocny okazuje się kontakt z drugim człowiekiem, wydzielane podczas spotkań z najbliższymi oksytocyna i endorfiny pomagają w relaksie i zdystansowaniu się od problemów (źródło: medonet.pl https://www.medonet.pl/zdrowie,sposoby-na-stres—w-pracy–w-szkole–cwiczenia-na-stres,artykul,1730806.htmlt.pl)

Dobrym sposobem może okazać się proponowana przez Judith Orloff w książce Wolność emocjonalna, 3-minutowa sesja medytacyjna

Przeprowadź trzyminutową sesję medytacyjną i obniż poziom odczuwalnego stresu.

 1. Znajdź wygodne i ciche miejsce. Załóż coś wygodnego i usiądź w wygodnej pozycji, w miejscu w którym nie będą przeszkadzać ci telefony, pagery ani ludzie. Najlepiej jest usiąść na kanapie, krześle lub poduszce w pozycji wyprostowanej – taka pozycja utrudnia zaśnięcie. Możesz usiąść ze skrzyżowanymi nogami lub wyprostować je przed sobą. Twoja pozycja powinna być możliwie jak najbardziej relaksująca.
 2. Skoncentruj się na oddechu, wycisz swoje myśli. Zamknij oczy i zacznij koncentrować się na oddechu. Kolejne wdechy i wydechy powinny stanowić jedyny przedmiot twojej świadomości. Prędzej czy później w twojej głowie pojawią się pewne myśli – powinieneś sobie wówczas wyobrazić, że to jedynie chmury które przepływają po niebie. Zwróć na nie uwagę ale nie wydawaj żadnych opinii na ich temat. Pozwól im powolutku odlecieć i ponownie skoncentruj się na oddechu. Utrzymuj się w stanie spokoju, przez cały czas koncentrując się na procesie oddychania.
 3. Wdychaj spokój, wydychaj stres. Doświadczaj zmysłowych wrażeń związanych z przepływem wdychanego i wydychanego powietrza. W klatce piersiowej i nozdrzach powinieneś czuć coś w rodzaju chłodnej bryzy. Znajdź przyjemność w zagłębianiu się w hipnotyczny rytm oddechu, który Budda określał jako wdychanie i wydychanie umożliwiające uniesienia. Poczuj jak z każdym powolnym oddechem wdychasz spokój (na przykład w postaci słodkiego, letniego zapachu jaśminu), a wydychasz stres. Wdychaj spokój, potem wydychaj stres. W rezultacie uwalniasz się od wszelkiej negatywności. Twoje ciało się rozluźnia wyciszając swoją biologię. Zanurzasz się w poczuciu bezpieczeństwa którego źródłem jest bezruch. Przez cały czas koncentruj się na oddechu i spokoju, tylko i wyłącznie na spokoju.

Jest to proste ćwiczenie medytacyjne, które stanowi pierwszy krok do nawiązania doskonałych relacji z własną biologią. Medytuj w ten sposób, a nauczysz się zwiększać wydzielanie endorfin i kontrolować swoją reakcję walcz lub uciekaj. To kluczowe biologiczne korzyści płynące z medytacji. Zdobycie umiejętności neutralizowania stresu będzie miało bardzo pozytywny wpływ na twoje ciało. Poczujesz jak opuszcza cię napięcie, a z twoich ramion znika dotychczasowy ciężar.

autor: Judith Orloff

źródło: Wolność emocjonalna … Laurum, 2010

Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: