Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Frustracja pojawia się, gdy dziecko próbuje, lecz nie jest w stanie sprostać  twoim (lub swoim własnym) oczekiwaniom lub zrealizować stawianych przed nim celów

„Być może nie rozumie oczekiwań lub są one zbyt wysokie i niemożliwe do osiągnięcia, dziecko nie rozumie jednak, dlaczego są konieczne lub istotne; być może nie posiada też wystarczających umiejętności społecznych, motorycznych i językowych aby zrealizować dany cel.

Nigdy nie zapomnę historii, którą usłyszałam wiele lat temu na temat niepotrafiącej usiedzieć w miejscu dziewięcioletniej dziewczynki z ADHD. Jej nauczycielka zaproponowała jej umowę: nagrodę za osiągnięcie celu związanego z dobrym zachowaniem. Jeśli dziewczynce uda się „być grzeczną” przez trzy tygodnie, nauczycielka kupi jej lody w rożku. Dziewczynka powiedziała swojemu terapeucie:  – To chyba jakiś żart? Nie dam rady „być grzeczna” przez trzy godziny, a co dopiero przez trzy tygodnie. Poza tym nie lubię lodów.

Reklamy

Cel: nierealistyczny, poza zasięgiem dziecka.

Wsparcie zaoferowane, aby pomóc w osiągnięciu celu: zerowe.

Nagroda: bez znaczenia, w żadnej mierze nieodpowiadająca wymaganemu wysiłkowi.

Oto sześć razy bardziej konstruktywny scenariusz: nauczycielka i uczennica (1) spotykają się na osobności, (2) omawiają i zgadzają się (3) na konkretny (4) krótkoterminowy (5), możliwy do osiągnięcia cel oraz (6) wybierają sensowną motywującą do wysiłku nagrodę.

Np. : po przerwie obiadowej uczennica postara się nie wstawać z ławki lub innego wyznaczonego miejsca przez dwadzieścia minut przeznaczonych na ciche czytanie (krótki czas przypadający po sposobności na wyładowanie fizyczne daje największą szansę na sukces). Dziecko zacznie od pięciu minut; czas ten będzie stopniowo zwiększany. Nagrodą za sukces będzie czas przy komputerze, wejściówka do kina lub inna wspólnie uzgodniona, atrakcyjna dla dziecka nagroda.

Dla większości dzieci sam fakt odniesienia sukcesu stanowi pozytywny bodziec motywujący do dalszych wysiłków. Wraz z kolejnymi sukcesami frustracja dziecka będzie się zmniejszać, a wraz z nią również przykre wybuchy” (Notbohm, 2017).

źródło: Ellen Nootbohm: „Dziesięć rzeczy o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem”, WUJ, Kraków 2017

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: