Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Jak ćwiczyć uważność u dzieci?

Uważność u dzieci to skupienie uwagi na obecnych doznaniach, emocjach i myślach bez ich oceniania. To świadome doświadczanie rzeczywistości. Umiejętność właściwego rozpoznawania i przeżywania zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych doznań. Zobacz, jak ćwiczyć uważność u dzieci i jakie korzyści płyną z umiejętności świadomego bycia tu i teraz.

  CO ZNACZY UWAŻNOŚĆ DZIECI?

  Nie bójmy się tego powiedzieć. Uważność dla dzieci to temat na topie, szczególnie wśród rodziców dzieci w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. I choć w Europie moda na mindfulness jest dość nowym zjawiskiem, to tak naprawdę w innych tradycjach korzysta się z niej już od ponad 2500 lat. Co właściwie znaczy uważność?

  Większość z nas przypisze temu słowu mnóstwo synonimów jak na przykład koncentracja, skupienie, uwaga, wyciszenie, myślenie, medytacja, dociekliwość i rozwaga. To całkiem trafne porównania, choć uważność dla dzieci niezwykle trudno ująć w sztywne ramy definicji. Uważność to szacunek do siebie i świata, czujność i w pełni świadome (przytomne) doświadczanie chwili obecnej. To kierowanie uwagi na konkretne zagadnienia. Uważność obejmuje zarówno nas samych (ciało, myśli, emocje), jak i bodźce docierające z otaczającego nas świata przyrody, obiektów i innych ludzi. To świadomość zewnętrznych i wewnętrznych doświadczeń odnoszących się do naszych emocji.

  CO DAJE DZIECKU UWAŻNOŚĆ?

  Być może będziesz zaskoczony, ale techniki uważności nie sprawią, że mały domownik przestanie się złościć, kłócić lub obrażać. Ćwiczenia uważności nie mają na celu tłumienia emocji, odrzucenia ich, nieodczuwania i zmiany temperamentu młodego człowieka. Mogą za to dostarczyć dziecku skutecznych narzędzi, za pomocą których jego świadomość o sobie i otaczającym świecie znacznie wzrośnie, a zarządzanie emocjami będzie bardziej efektywne.

  Systematyczne kształtowanie świadomego bycia tu i teraz to terapeutyczne działania, które może przeprowadzać z dzieckiem każdy, a więc pedagog, nauczyciel, psycholog, terapeuta i rodzic. Jakie są główne korzyści praktykowania uważności u dzieci? Mindfulness to przede wszystkim sprawdzony sposób na minimalizowanie negatywnych, przytłaczających myśli i poziomu stresu. Ćwiczenia oparte na uważności zwiększają kontrolę nad reakcjami emocjonalnymi, a tym samym niwelują nawykowe (schematyczne) reakcje na emocje i doznania.

  Nawet krótkie, lecz systematyczne sesje uważności przynoszą mierzalne efekty w postaci poprawy funkcjonowania w sferze emocjonalnej i poznawczej (poprawa pamięci, koncentracji i funkcjonowania mózgu). Mindfulness ułatwia świadome przejście z poziomu napięcia, stresu i trudnych emocji na poziom obserwacji, wyciszenia, relaksacji i skupienia na tym, co tu i teraz, bez oceniania zjawisk, ich klasyfikowania i interpretacji.

  JAK ĆWICZYĆ UWAŻNOŚĆ U DZIECI? – PORADY DLA RODZICÓW

  Czy zatem uważność i skupienie się na tym, co tu i teraz oznacza wyparcie z myśli i z pamięci przeszłości oraz zaniechanie planów na przyszłość? Nic z tych rzeczy. Nie ma nic złego we wspomnieniach czy też w planowaniu, ale tylko wówczas, gdy między tym, co było, a tym, co będzie, jest chwila obecna. To, co jest częścią nas samych tu i teraz. To, co przeżywamy i czego doświadczamy w tej chwili. Żyjemy przecież w teraźniejszości, więc powinniśmy uczyć się koncentracji na niej i umiejętnie wykorzystać jej wartość i siłę.

  HARMONIA ISTNIENIA

  UWAŻNOŚĆ DLA DZIECI – 3 ŁATWE ĆWICZENIA

  Ćwiczenia uważności dla dzieci są bardzo często powiązane z elementami medytacji, choć oczywiście nie jest to regułą. Niestety niektóre osoby odrzucają praktykę uważności już na samym początku, gdyż dostrzegają silne powiązanie medytacji uważności z wiarą i religią. Nic bardziej mylnego, gdyż mindfulness jest dedykowany każdej osobie, bez względu na kolor skóry, pochodzenie, wiek i wyznanie. Oto trzy przykłady prostych do wykonania w domu technik uważności:

  1. LICZENIE ODDECHÓW

  Liczenie oddechów to łatwe ćwiczenie polegające na koncentrowaniu się na własnym oddechu. Uważność u dzieci warto rozpocząć właśnie od tej praktyki. Usiądź z dzieckiem wygodnie i poproś, aby zaczęło liczyć w myślach każdy kolejny wdech i wydech. ,,Jeden’’ przy pierwszym wdechu, ,,jeden’’ przy pierwszym wydechu, ,,dwa’’ przy pierwszym wdechu… aż do 10. Wyjaśnij, że wymaga to skupienia i koncentracji na tym, co tu i teraz. Jeśli będą myśleć o innych czynnościach, mogą pogubić się w liczeniu. Jeśli dziecko pomyli się w liczeniu, na spokojnie powtórzcie ćwiczenie. Liczenie oddechów to nieoceniony fundament kolejnych ćwiczeń i rozwoju w temacie uważności. Możesz wykonywać to łatwe ćwiczenie z dzieckiem nawet dwa razy dziennie.

  2. UWAŻNA OBSERWACJA

  Wybierzcie ,,żywy’’ obiekt w zasięgu wzroku. Może to być kwiat, ptak, chmura za oknem, pies, mrówka, drzewo bujające się pod wpływem wiatru itp. Skoncentrujcie się na nim. Przyglądajcie się mu przez jedną lub dwie minuty. Obserwujcie jego zachowanie i odkrywajcie niezwykłość jego istnienia, dokładnie tak, jakbyście byli odkrywcami tego obiektu.

  3. UWAŻNE SŁUCHANIE MUZYKI

  Do tego ćwiczenia wybierz utwór muzyczny, który nie jest znany dziecku. Jeśli masz do dyspozycji słuchawki, to wykorzystaj je (szczególnie jeśli w otoczeniu znajdują się zakłócające bodźce). Włącz nie za głośno muzykę. Zamknijcie oczy i wybierzcie się w niezwykłą podróż, muzyczną drogę pełną miłych doznań. Skupcie się na melodyjności utworu, bez oceniania jego wykonawcy, tekstu itp. Utwór muzyczny możesz zastąpić dźwiękami z otoczenia (np. w lecie, w parku).

  Pamiętaj, że uważność u dzieci to proces, który wymaga systematyczności i jest efektem wielu ćwiczeń.

  Źródła:

  • D. Penman, M. Williams, ,,Mindfulness. Trening uważności’’, Edgard, 2014.
  • C. P. Roman, J.R. Albertson-Wren, ,,Mindfulness dla dzieci. Poczuj radość, spokój i kontrolę’’, SENSUS, 2020.

  źródło: mindfulkids.pl

  Frustracja, przytłoczenie – techniki mindfulness dla dzieci

  Czytanka

  Kamil i Szymon siedzieli zamknięci w pokoju gier. Kamil mocno uderzał w kontroler i nagle ekran zrobił się czarny. Kamil zaczął naciskać różne przyciski na kontrolerze.

  Coś się zepsuło – powiedział Kamil.

  Daj mi to – powiedział Szymon.

  Szymon próbował wyrwać swojemu koledze kontroler z ręki. Kamil przyciągnął urządzenie do siebie tak, żeby znajdowało się poza zasięgiem Szymona.

  Nie, ja to naprawię – odpowiedział Kamil.

  Szymon w końcu zdołał zabrać kontroler. Skierował go w stronę telewizora i nacisnął kciukami dwa małe przyciski. Nastąpiła cisza. Nie było żadnego hałasu, ani żadnego kliknięcia.

  Nie wierzę, że go zepsułeś. Dopiero co go dostałem – powiedział Szymon.

  Nie znasz się na tym. Ja to naprawię – odpowiedział Kamil.

  Szymon poczuł się urażony i poirytowany. Dobrze znał swoją konsolę. Przybliżył się do telewizora i zaczął mocniej naciskać przyciski które nadal nie działały. Cisnął kontroler na ziemię i nerwowo skrzyżował ramiona.

  Lepiej już idź do domu. Pewnie specjalnie go zepsułeś – powiedział Szymon.

  Nieprawda! Dałeś mi zepsuty kontroler, żeby wygrać – odkrzyknął Kamil.

  Serce Szymona biło głośno jak bęben, taki jak ten na którym grał w orkiestrze dętej. Zamknął usta i postanowił, że już nigdy nie porozmawia z Kamilem.

  Sposoby Justyny na uspokojenie myśli

  Butelka z myślami:

  Gdy odczuwamy silne emocje, trudno jest myśleć racjonalnie. Właśnie wtedy może pomóc butelka z myślami. Weź pustą butelkę i wypełnij ją wodą prawie do samej góry. Pomyśl o trzech lub czterech uczuciach które wywołały natłok myśli. Wrzuć do butelki trzy lub cztery szczypty brokatu w dowolnym kolorze. Każda szczypta symbolizuje jedno uczucie. Zamknij mocno butelkę i potrząśnij nią. Głęboko oddychaj patrząc na opadający brokat.

  Pozycja żółwia:

  Czy w chwilach silnego wzburzenia masz ochotę się gdzieś skulić i schować? Właśnie wtedy może pomóc przybranie pozycji żółwia. Uklęknij i oprzyj pośladki na stopach. Skul się do przodu tak, żeby czoło dotykało podłogi przed tobą. Ręce opuść swobodnie po bokach z palcami skierowanymi do stóp. Hej, żółwiu! Odpocznij tutaj. Zrelaksuj się. Nikt cię tu nie znajdzie. Jesteś chroniony i bezpieczny. Jesteś silny i nieruchomy. Jak się czujesz?

  autor: Carole P. Roman, J. Robin Albertson-Wren

  źródło: Mindfulness dla dzieci … Helion SA, Gliwice 2020

  #arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

  Reklamy
  Reklamy

  Reklamy
  Reklamy

  Reklamy

  3 odpowiedzi na „Frustracja, przytłoczenie – techniki mindfulness dla dzieci”

  1. Awatar marzennakulis
   marzennakulis

   Dzień dobry,
   chcę zrezygnować z subskrypcji. Proponowane treści są bardzo ciekawe, ale nieprzydatne w pracy z uczniami szkoły średniej.

   Polubienie

   1. Awatar sylwiaiwan

    Proszę podać stronę i adres subskrypcji

    Polubienie

  Skomentuj

  Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  Połączenie z %s

  %d blogerów lubi to: