Niektóre dzieci ze spektrum autyzmu są wyciszone, kiedy zamykają się w swoim własnym świecie. Dopiero w konfrontacji z otoczeniem stają się niespokojnie, nadpobudliwe i nadwrażliwe…

„Ich mózgi niewłaściwie interpretują informacje sensoryczne. Pomimo że nie ma realnego zagrożenia, dziecko jest przerażone i gotowe do obrony lub ucieczki. W tym stanie zwykle bije, gryzie lub krzyczy (obrona), ucieka bądź staje się nadpobudliwe (ucieczka) albo patrzy szklistym wzrokiem (przerażenie). Zmuszone do interakcji, zaczyna panikować i płakać, tuli się do opiekuna. Może też uporczywie powtarzać jakiś ruch, na przykład trzepotać rękoma, żeby osiągnąć stan samoregulacji i spokoju.

Ruchy angażujące duże mięśnie, na przykład bieganie, skakanie, podskakiwanie, podnoszenie czy popychanie, mogą pomóc dzieciom zachować spokój poprzez stymulację móżdżka, który produkuje uspokajające hormony.

Aby dziecko nie zmykało się w sobie można założyć mu kamizelkę obciążającą lub dać zabawkę wypchaną czymś ciężkim. W ten sposób uzyskamy podwójną korzyść: dziecko wyciszy się i będzie cały czas otrzymywać informacje sensoryczne. Jeżeli jest niespokojne, ponieważ nie wie, co się za chwilę wydarzy, przygotuj obrazkowy harmonogram (pomysły na stronie autyzmschemat.life) zajęć przedstawiający wszystkie planowane czynności.

Strach przed nieznanym można również zredukować, pozwalając dziecku trzymać jego ulubioną zabawkę lub przedmiot. Rozwiązaniem jest też wręczenie mu zabawki po skończonej grze, ponieważ wtedy kładziemy nacisk na przyjemne oczekiwanie. Jeżeli podczas ostatnich zajęć dziecko dobrze się bawiło, jest większa szansa, że na kolejnych będzie spokojniejsze. Konsekwencja i przewidywalny charakter ćwiczeń dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, a radość wykonywanych zadań jest nagrodą za niezamykanie się w swoim świecie.

Zawsze warto zastanawiać się co się stało, zanim dziecko zrobiło się niespokojne. Weź pod uwagę właściwe przyczyny sensoryczne, takie jak nagły ruch, nadmierny hałas, nierówna powierzchnia lub jakiś zapach. Woda jest źródłem stałego i kojącego nacisku

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s