Rzut woreczkiem z grochem polega na wywoływaniu frustrujących dla dzieci sytuacji i jednoczesnym zachęcaniu ich do stosowania technik radzenia sobie ze złością, poprawiających samopoczucie.

#umiejętnościspołeczne#emocje#zabawygrupowe#integracyjne

Cele:

 • Radzenie sobie ze złością.
 • Samokontrola, stosowanie się do poleceń.

Materiały:

 • Woreczek z grochem.
 • Wiaderko lub pojemnik.
 • Rekwizyty, których można używać w ćwiczeniach na temat strategii radzenia sobie ze złością (książki, kredki, pluszowe maskotki, poduszki itd.)

Miejsce:

 • Dzieci siedzą w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Na środku na podłodze między rzędami kładziemy wiaderko lub mały pojemnik. Rekwizyty przydatne w różnych sposobach radzenia sobie ze złością są umieszczone za każdym z rzędów, co umożliwia dzieciom łatwy dostęp do nich.

Opis zabawy

Dzieci mają wykonać trudne zadanie polegające na wrzuceniu z pewnej odległości woreczka z grochem do wiaderka lub małego pojemnika. Jeśli danemu dziecku nie udaje się trafić woreczkiem do pojemnika, musi zademonstrować jakieś zachowanie stanowiące skuteczną strategię radzenia sobie z gniewem.

Realizacja zabawy krok po kroku

Przedstaw dzieciom Rzut woreczkiem jako fajną grę, która polega na rzucaniu woreczkiem z grochem do pojemnika. Jeśli uda się celnie wrzucić woreczek, otrzymuje się punkt. Spudłowanie pociąga za sobą realizację zadania polegającego na demonstracji skutecznej techniki radzenia sobie z gniewem, która pomaga drużynie poczuć się lepiej.

 1. Omów kilka przykładów technik radzenia sobie z gniewem.
 2. Powiedz pierwszemu dziecku siedzącemu w jednym z rzędów, żeby spróbowało wrzucić woreczek z grochem do pojemnika. Jeśli uda mu się to, otrzymuje dwa punkty i idzie na koniec kolejki. Jeśli spudłuje, musi wybrać strategię radzenia sobie z gniewem, która jeszcze nie była wymieniona w zabawie i przedstawić ją, zanim przejdzie na koniec kolejki. Jeśli dziecku uda się zaproponować strategię, która nie pojawiła się wcześniej, dostaje punkt.
 3. Powiedz pierwszemu dziecku z drugiego rzędu, że teraz jego kolej i przeprowadź zabawę według opisu w kroku 3. Kolejne dzieci z obu rzędów kontynuują zabawę na zmianę, aż wszystkie dzieci obejrzą lub przedstawią różnego rodzaju techniki radzenia sobie z gniewem.
 4. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego

 1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze. Podkreśl ważność odpowiedniego wymyślania i używania skutecznych strategii radzenia sobie z gniewem, stosowania się do poleceń oraz samokontroli.
 2. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy udawało im się wrzucić woreczek z grochem do pojemnika.
 3. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy nie udawało im się trafić do pojemnika.
 4. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy nie udawało im się trafić do pojemnika.
 5. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy miały zaproponować strategię radzenia sobie z gniewem.
 6. Zapytaj dzieci, jak się czuły po użyciu danej strategii radzenia sobie z gniewem. (Reddy, 2015).

źródło: L. A. Reddy: Rozwijanie umiejętności społecznych, PWN, Warszawa 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s