Wiedza ogólna i wnioskowanie – scenariusz zajęć

#ipet#terapiazajęciowa#rewalidacja#kompensacja#wyrównawcze#zajęciaspecjalistyczne#autyzm#upośledzenieumysłowe#za#asd#pokrewne#inne#uczeńztrudnościamiwnauce

Cele:

  1. Dostarczenie uczniowi funkcjonalnej wiedzy ogólnej, odpowiedniej do wieku.
  2. Rozwinięcie zdolności abstrakcyjnego myślenia.
  3. Zwiększenie wrażliwości na otoczenie..
  4. Dostarczenie środków umożliwiających poszerzenie zasobów językowych.
  5. Rozwinięcie umiejętności udzielania odpowiedzi na pytania.

Przebieg

Zadawaj pytania dotyczące wiedzy ogólnej. Jeśli uczeń nie będzie czegoś wiedział, powiedz mu jaka powinna być odpowiedź.

ZROZUMIENIA NIE DA SIĘ WYPRACOWAĆ PRZEZ DOSTARCZANIE WIELU NIEZWIĄZANYCH ZE SOBĄ INFORMACJI. MOŻNA JE ROZWINĄĆ PRZEZ DOSTARCZANIE PRZYKŁADÓW POWIĄZANYCH ZE SOBĄ POJĘĆ, AŻ UCZEŃ BĘDZIE POTRAFIŁ SAMODZIELNIE PODAĆ NOWE PRZYKŁADY.

A. Asocjacje

  1. Dopasowywanie obiektów 3-D (przedmioty, które mają ze sobą jakiś związek). Pokaż jeden przedmiot i spytaj, „Co do tego pasuje?” Uczeń wybiera spośród rzeczy ułożonych na stole pasujący przedmiot, lub obrazek przedstawiający przedmiot.
  2. Dopasowywanie obrazków 2-D

Asocjacje

  • ołówek/papier
  • skarpeta/but
  • poduszka/łóżko
  • serwetka/talerz
  • kostium kąpielowy/ręcznik
  • kreda/tablica
  • kwiaty/wazon
  • płyta CD/odtwarzacz CD
  • rękawiczka/ręka
  • piłka/paletka
  • farby/pędzel
  • piłka do koszykówki/kosz
  • dzbanek/filiżanka
  • mydło/gąbka
  • niemowlę/butelka
  • nakrętka/śruba
  • kosiarka/trawa
  • łopata/kubeł
  • łyżka/miska
  • szczoteczka do zębów/pasta do zębów
  • kurtka/czapka
  • śniadaniówka/kanapka
  • nożyczki papier
  • komputer/myszka
  • koszulka/spodnie
  • skarpeta/stopa
  • świeczki/tort
  • rower/kask
  • miotła/szufelka
  • szczotka do włosów/suszarka do włosów
  • pociąg/tory
  • kredka/kolorowanka
  • młotek/gwóźdź
  • odkurzacz/dywan.

B. Rozróżnianie dźwięków – odgłosy na żywo

Ułóż na stole przedmioty, które wydają jakiś dźwięk. Przykłady: piszcząca gumowa zabawka, marakas, dzwonek. samochód policyjny z syreną. Zaprezentuj jakiś dźwięk i powiedz „znajdź pasujący przedmiot”. Jako podpowiedź, możesz zaprezentować dźwięk tak, by uczeń widział przedmiot, który go wydaje. Uczeń powinien naśladować czynność, która wywołała zaprezentowany dźwięk. Schowanie przed wzrokiem ucznia przedmiotu, który wydaje dźwięk, będzie sposobem na wycofanie podpowiedzi.

  1. Uczeń wybiera spośród przedmiotów.
  2. Uczeń wybiera spośród obrazków.
  3. Uczeń odpowiada nie mając przed sobą żadnych bodźców wizualnych.

C. Rozróżnianie dźwięków – dźwięki nagrane

  1. Uczeń wybiera spośród przedmiotów.
  2. Uczeń wybiera spośród obrazków.
  3. Uczeń odpowiada nie mając przed sobą żadnych bodźców wizualnych.

D. Uczeń kojarzy czynność z osobą, postacią, lub zwierzęciem.

  1. Co mówi osoba, postać, lub zwierzę? (Krowa „mówi” „muu”).
  2. Co je postać, lub zwierzę? (Kubuś Puchatek je miód).
  3. Co robi osoba, postać lub zwierzę? (Piraci poszukują ukrytego skarbu).
  4. Co/kto wydaje [dźwięk]?
  5. Kto je [nazwa pokarmu]?
  6. Kto [wykonywana czynność]?

E. Rozpoznawanie miejsc

  1. Pomieszczenia w domu ucznia a). Receptywna identyfikacja zdjęć. b). Ekspresywne nazywanie zdjęć. c).Uczeń idzie do wskazanego pomieszczenia/we wskazane miejsce. d). Uczeń nazywa pomieszczenie/miejsce, w którym się znajduje.
  2. Podobne pomieszczenia (w czasopismach, książkach, itd.).
  3. Miejsca w najbliższym otoczeniu (park, poczta, McDonald, itd.).

F. Zawody/pracownicy służb publicznych/postacie

  1. Receptywna identyfikacja osoby.
  2. „Kto [wykonywany zawód/funkcja]?” – pokazuje na obrazek.
  3. Ekspresywne nazywanie osób.
  4. „Kto [wykonywany zawód/funkcja]? – odpowiedź ustna.
  5. „Co robi [osoba]?”
  6. „Gdzie spotkasz [osoba]?” – pokazuje obrazek.
  7. „Gdzie spotkasz [osoba]?” – odpowiedź ustna.
  8. „Czego używa [osoba]?” – pokazuje obrazek.
  9. „Czego używa [osoba]?” – odpowiedź ustna.

G. Przeciwieństwa

  1. Dopasowywanie przedmiotów.
  2. Umiejętność receptywna: Nauczyciel układa na stole 2 lub więcej obrazków i pyta: „Co jest przeciwieństwem…?” Uczeń wskazuje odpowiedni obrazek.
  3. Umiejętność ekspresywna: Nauczyciel pyta: „Co jest przeciwieństwem…?” Uczeń odpowiada ustnie, bez pomocy wizualnych.

H. Skład: „Z czego to jest zrobione?” (papier, drewno, szkło, metal, itd.).

  1. Dopasowywanie. Uczeń składa razem rzeczy wykonane z tego samego materiału.
  2. Uczeń identyfikuje (pokazuje) przedmiot, który jest wykonany z wymienionego materiału.

B: „Wskaż drewno”

R:Wskazuje przedmiot, który jest zrobiony z drewna.

3. Uczeń nazywa materiał, z którego wykonana jest dana rzecz.

B: Pokaż koszulkę. Spytaj ucznia, „Z czego to jest zrobione?”

R: „Z tkaniny” (Leaf, McEachin, 2017).

źródło: R. Leaf, J. McEachin: „Praca nad rozwojem…”, Wydawnictwo LTW, Warszawa 2017

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s