Niektórym uczniom bardzo trudno jest opanować zasady poprawnej pisowni, dlatego należy zapoznać ich ze sposobami, które mogą im to ułatwić.

„Poniżej przedstawiamy jeden z nich – pomoże on w nauczeniu się słów, których zapamiętywanie jest kłopotliwe. Oto cztery czynności:

  1. Przyjrzenie się słowu – wymaga zaangażowania ucznia, który powinien przyjrzeć się słowu na tyle uważnie, aby móc je za chwilę odtworzyć. Nie należy pomijać tego etapu czy wykonywać go w pośpiechu, gdyż jest to odpowiedni moment na utworzenie strategii wizualnej, która ułatwi zapamiętanie. W tym celu można wykorzystać następujące metody: kreślenie słów ręką w powietrzu, wyszukiwanie cech szczególnych lub porównywanie z podobnymi słowami. Na przykład w zapamiętaniu pisowni wyrazu „okno” pomóc może powtarzająca się i występująca w charakterystycznych miejscach (na początku i końcu) litera „o”. Na tym etapie można też zwrócić uwagę ucznia na słowa ukryte w słowach, takie jak „list” w „listonoszu” czy „lew” w „ulewie”.
  2. Zakrycie słowa – celem tej czynności jest rozwój pamięci wzrokowej.
  3. Zapisanie słowa – jest to bardzo ważny etap, ponieważ wykorzystuje się zmysł ruchu. Wskazane jest, aby uczeń pisał pochylając litery, gdyż podejrzewa się istnienie związku między tym rodzajem pisma a poprawą pisowni.
  4. Sprawdzenie zapisu słowa – stanowi dla ucznia okazję do wzięcia odpowiedzialności za wykonane zadanie. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zmniejszyć zależność dziecka od nauczyciela i zachęcić je do samodzielnej korekty swojej pracy” (Reid, Green, 2015).

Tego typu ćwiczenia można znaleźć w książce Anny Szczepańskiej: „Detektyw słuchowy”, Harmonia 2013

źródło: G. Reid, S. Green: 100 i więcej pomysłów, jak pomóc dziecku…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s