Napisz historyjkę społeczną na temat nadchodzących wydarzeń…

Może ona dotyczyć niemal wszystkich pomysłów lub doświadczeń może opiewać jakieś osiągnięcie i potwierdzać sukces.

„Historyjka społeczna napisana z perspektywy dziecka dostarcza odpowiednich informacji społecznych dotyczących tego, czego się spodziewać, co może się wydarzyć albo co już się stało. Umożliwia to dziecku pełniejsze zrozumienie danej sytuacji. Należy być uważnym, ponieważ istnieje wiele popularnych stereotypów na temat historyjek społecznych. Nie tworzy się ich po to, by mówić komuś, jak działać, albo by skupić się na zmienianiu zachowania dziecka. Celem (prawdziwej) historyjki społecznej jest przekazywanie informacji! […]

Oto przykład sytuacji i historyjka społeczna napisana dla ucznia z trzeciej klasy, który ma duże trudności za każdym razem, gdy do klasy przychodzi nowy nauczyciel na zastępstwo:

To było zeszłej zimy. Pani Smith wiedziała, że ze względu na problemy zdrowotne często będzie nieobecna, i martwiła się, iż jeden z jej uczniów może mieć problemy z nauczycielem na zastępstwie. Kiedy zadałam temu uczniowi wiele konkretnych pytań (rozmowy i zadawanie pytań odbywały się na piśmie), odkryłam, że myślał, iż nauczyciel na zastępstwie będzie kimś, kto przyszedł prosto z ulicy i zaczął uczyć w klasie! Nie wiedział, dlaczego w sali pojawiła się nowa osoba i zachowywała się tak, jakby była nauczycielem. Nie rozumiał, że ta osoba miała celowo zastąpić jego nauczycielkę. W przeszłości dyrektor interweniował wiele razy i mówił, iż trzeba będzie się odpowiednio zachowywać i słuchać się nauczyciela na zastępstwie, uczeń jednak w dalszym ciągu nie okazywał mu szacunku, nie chciał go słuchać ani pracować, kiedy nauczyciel znajdował się w klasie. Działo się tak do chwili, gdy ów uczeń przeczytał historyjkę społeczną i zrozumiał całą sytuację” (Faherty, 2016)

Więcej podobnych tematów w zakładce HISTORYJKI SPOŁECZNE na autyzmschemat.life

źródło: C. Faherty: „Autyzm… Co to dla mnie znaczy?…”, WUJ, Kraków 2016

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s