Reklamy
Reklamy

Listy kontrolne to pomoce wizualne są skonstruowane według podobnych zasad jak obrazkowe przypomnienia

#autyzm#ZA#ASDipokrewne#ćwiczenia#IPET#rewalidacja

„Zawierają polecenia lub przypomnienie, dzięki któremu dziecko wie, jak wykonywać kolejne kroki i na czym się skupić. Wyposażałem w takie listy moich starszych podopiecznych, by przypomnieć im, co powinni spakować do szkoły lub idąc na noc do krewnego czy przyjaciela. Listy mogą mieć rozmiar kieszonkowy, co zapewnia dyskrecję. Dzielenie czynności na etapy pomaga dziecku zapamiętać pierwszy i ostatni element sekwencji. Na przykład pakowanie tornistra do szkoły można rozpisać w kilku podpunktach:

  1. tornister,
  2. kanapki,
  3. podręcznik,
  4. piórnik,
  5. ćwiczenia,
  6. plan zajęć,
  7. kurtka.

Tak wygląda przykładowa lista kontrolna. Nie chodzi w niej o poradzenie sobie z brakiem inteligencji, lecz o przetwarzanie i wzrokowe podanie informacji, podobnie jak w przypadku listy zakupów. Innym przykładem tej pomocy wizualnej jest instrukcja prowadzenia rozmowy:

  1. Spójrz na rozmówcę.
  2. Powiedz „cześć”.
  3. Poczekaj na odpowiedź.

Ta podpowiedź również pełni funkcję listy kontrolnej, która pomaga wykonać poszczególne kroki i zapamiętać kolejność zachowań podczas rozmowy” (Brown, 2017).

Więcej schematów, instrukcji, planów i innych technik na stronie autyzm.life i Neuroróżnorodni

źródło: Steve Brown: „Spektrum autyzmu i strategie deeskalacji…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2017

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: