ASD – nauka przez ocenianie

Wszyscy uczniowie mogą wyciągnąć korzyści z zaangażowania się w proces oceniania.

Udział młodych ludzi w procesie oceniania swoich prac może zwiększyć ich świadomość na temat tego, jak się uczą, wzmacniać poczucie zadowolenia z osiągniętych sukcesów, a także wskazywać, gdzie popełniają błędy. Należy pomóc im w wyborze odpowiedniej metody oceniania.

Proces analizowania i oceniania pracy wymaga pewnego poziomu zrozumienia rezultatów nauczania i kryteriów osiągnięć. Uczniowie muszą być też przygotowania na to, by zmierzyć się ze swoimi błędami i dowiedzieć się, co mogą jeszcze poprawić. Niektórym z nich przyjdzie to z trudnością, jeśli uznają, że ich rozumowanie jest właściwe. Należy zachęcać i dawać sugestie, zadawać pytania oraz udzielać w trakcie zadania informacji zwrotnych wspierających proaktywną postawę, na przykład: „Jak myślisz, czego się dowiemy?”, „Jak można było inaczej zakończyć to wypracowanie?”

Mniej zdolni uczniowie mogą potrzebować werbalnej informacji zwrotnej oraz omówienia lub zwykłej kartki, na której po prostu napiszą, co ich zdaniem zostało dobrze wykonane, a co mogliby poprawić.

Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest zakreślanie uśmiechniętych i smutnych buziek lub zastosowanie kolorów świateł ulicznych, które można później omówić. Zdolniejsi uczniowie mogliby otrzymywać karty podsumowujące wykonanie zadania, przygotowanie tematu lub pracy semestralnej. Karty te są bardziej szczegółowe i zaprojektowane w taki sposób, by zachęcać do głębszej refleksji nad swoja pracą. Mogą służyć do oceny różnych aspektów zadania oraz stopnia poczucia ich opanowania. Warto także zastosować test z lukami do uzupełnienia:

  • „Myślę, że odniosłem sukces, ponieważ…”,
  • „Następnym razem zrobię to inaczej, ponieważ…”.

Wskazówka dla nauczyciela

Włączenie uczniów w proces oceniania ma na celu pomóc im postrzegać swoją pracę w taki sposób i w takim otoczeniu, żeby zarówno mogli cieszyć się z osiągnięciami, jak i czuć się na tyle komfortowo, by podyskutować nad tym, co warto poprawić. Dajcie im również arkusze, na których będą mogli przekazać informacje zwrotne na temat swojej pracy – to dobry sposób, by mówić o sukcesach i zachęcić do dyskusji. Nawet jeśli z początku ktoś nie zechce się przyłączyć do rozmowy, wypowiedzi rówieśników dodadzą mu pewności siebie i pomogą w nauce.

Dodatkowy pomysł

Za pomocą podobnych arkuszy z pytaniami można zachęcić uczniów, by ocenili, na ile uważnie słuchali dyskusji, co ich rozpraszało i co pomoże im lepiej skupić się następnym razem (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock: „100 pomysłów dla nauczycieli szkół…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s