Piramida to gra, w której dzieci pracują razem w parach, stosując umiejętność słuchania i współpracy.

Podczas gry dzieci wybierają spośród 15 kategorii, a dla każdej z kategorii podawane jest pięć słów-podpowiedzi.

Umiejętności/cele

 • Pierwszoplanowe: Współpraca, słuchanie, czekanie na swoją kolejność.
 • Drugoplanowe: Koncentrowanie uwagi, stosowanie się do poleceń.

Niezbędne umiejętności

Dzieci muszą umieć stosować się do prostych poleceń werbalnych oraz posiadać podstawowe umiejętności samokontroli i koncentrowania uwagi. Dzieci powinny też posiadać podstawowe umiejętności w zakresie czytania.

Aranżacja miejsca

Dzieci siedzą w parach przy stołach lub na podłodze.

Opis zabawy

Dzieci są podzielone na pary. Jeden z partnerów wybiera kartę i daje wskazówki swojemu partnerowi dotyczące karty. Drugie dziecko próbuje zgadnąć słowa zamieszczone na kartach. Za każde słowo prawidłowo odgadnięte dziecko otrzymuje jeden punkt. Dziecko z największa ilością punktów wygrywa.

Realizacja zabawy krok po kroku

 1. Powiedz dzieciom, że zagrają w grę pod tytułem Piramida, w której dostają wskazówki i próbują zgadnąć, o jakie słowo chodzi.
 2. Podziel dzieci na pary.
 3. Poproś jedno dziecko z pary, aby wybrało jedną z 15 kart zawierających słowa kojarzące się z kategorią. Karty te powinny zawierać proste słowa dla konkretnej kategorii (np. zwierzęta, jedzenie, zabawki) lub proste obrazki dla młodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze dobrze czytać.
 4. Wytłumacz dziecku trzymającemu kartę ze słowem kojarzącym się z kategorią, aby dawało drugiemu dziecku wskazówki oparte na pięciu kartach z podpowiedziami. Tych samych kart ze słowami kojarzącymi się z kategorią. Karty te powinny być położone na odrębnej kupce i wyglądać inaczej niż karty dla kategorii „zwierzęta udomowione” to: a. Jakiego rodzaju zwierzę znajduje się na karcie z kategorią? b. Na czym polega hodowla tego zwierzęcia? c. Co zwierzę to robi w gospodarstwie wiejskim?
 5. Powiedz drugiemu dziecku z pary, aby zaczęło zgadywać słowa znajdujące się na kartach zgodnie z podawanymi wskazówkami. Za każde słowo, które dziecko zgodnie prawidłowo, przyznawany jest punkt. Jeśli dziecko poda prawidłową odpowiedź lub też kiedy nie potrafi odgadnąć słowa po tym, jak otrzymało wszystkie 5 podpowiedzi, runda kończy się i nadchodzi kolej drugiego dziecka, aby zgadnąć następne słowo z kategorii. Wygrywa dziecko, które zdobyło największą liczbę punktów.
 6. Powtarzaj krok 4 i 5, aż dzieci dokonają próby zgadnięcia wszystkich 15 słów należących do kategorii.
 7. Zakończenie zabawy. Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego

 1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze.
 2. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy otrzymały wskazówki i próbowały zgadnąć słowa napisane na kartach.
 3. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy udawało im się udzielić trafnej odpowiedzi. Zapytaj je, jak się czuły, kiedy odpowiadały błędnie.
 4. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy dawały drugiemu wskazówki, a ich partnerzy musieli odgadywać słowa (Reddy, 2015).

źródło: L. A. Reddy: „Rozwijanie umiejętności społecznych…”, PWN, Warszawa 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s