W zabawie Kawiarnia dzieci pracują razem nad przyjmowaniem zamówień i obsługą klientów w kawiarni „na niby”. Dzieci uczą się umiejętności współpracy, planowania, organizacji oraz zarządzania czasem.

Umiejętności

 • Pierwszoplanowe: Zarządzanie czasem, planowanie, organizacja, współpraca.
 • Drugoplanowe: Stosowanie się do poleceń.

Dzieci powinny już posiadać umiejętności

Dzieci powinny umieć stosować się do prostych instrukcji werbalnych oraz posiadać podstawowe umiejętności samokontroli i koncentracji uwagi. Dzieci powinny także posiadać podstawowe umiejętności w zakresie czytania i pisania (prowadzący może pomóc w czytaniu młodszym dzieciom).

Potrzebne materiały

Notatnik, stoper lub timer, coś do pisania (zapisywania zamówień), talerze, filiżanki, serwetki, sztućce, karty menu, obrus oraz potrawy z menu (prawdziwe lub zabawkowe).

Aranżacja miejsca

Otwarta przestrzeń, wystarczająco duża, aby dzieci mogły się w niej swobodnie poruszać. Klienci w kawiarni powinni siedzieć przy stole. Obrus, serwety i karty menu powinny być wcześniej rozłożone na stole, a talerze/talerzyki odłożone na bok, w miejsce, z którego będą korzystać cukiernicy.

Ops zabawy

Kawiarnia to gra, w której każdemu dziecku w grupie jest przypisana rola (tj. klienta, szefa, sali, kelnera, cukiernika). Dzieci są odpowiedzialne za prowadzenie kawiarni i muszą współpracować, żeby podać ciasto i kawę klientom w określonym czasie (np. 3-5 minut, w zależności od liczby klientów).

Realizacja zabawy krok po kroku

 1. Powiedz dzieciom, że zagrają w grę polegająca na prowadzeniu własnej kawiarni. W grze będą musiały pracować razem jako zespół, aby zaplanować i podać ciastka i kawę w określonym czasie (określonym na podstawie uznania prowadzącego oraz pomocy i wprawy zauważalnej u dzieci). Powiedz dzieciom, że czas wykonania przez nie zadania będzie mierzony, aby sprawdzić, ile czasu zajmuje im podanie zamówienia klientom.
 2. Przydziel każdemu z dzieci rolę w kawiarni (tj. klient, szef sali, kelner lub kelnerka, cukiernik).
 3. Powiedz klientom, żeby weszli do restauracji i poprosili o wskazanie im stolika. Szef sali powinien posadzić klientów przy stoliku. Wszystkie serwetki i karty menu powinny już leżeć na stolikach. Powtarzaj ten krok aż wszyscy klienci zostaną usadzeni przy stołach.
 4. Następnie powiedz klientom, aby przeczytali karty menu leżące na stołach i zdecydowali, które desery chcą zamówić.
 5. Powiedz kelnerowi/kelnerce, żeby zapisali imiona klientów i ich zamówienia w notatniku. W tym momencie prowadzący powinien rozpocząć mierzenie czasu na wykonanie zadania. Po przyjęciu wszystkich zamówień od klientów, powiedz kelnerowi/kelnerce, aby dostarczyli zamówienia cukiernikom/pracownikom kuchni. Kelner/kelnerka powinni pomóc cukiernikom w odczytaniu notatnika, jakie posiłki zostały zamówione.
 6. Powiedz cukiernikom, żeby przygotowali prawdziwe lub zabawkowe desery/lody i kawę dla klientów, kładąc odpowiednie produkty na talerzach czy w pucharkach.
 7. Następnie kelner/kelnerka powinni podać desery odpowiednim klientom. Kiedy wszyscy klienci mają już swoje zamówienia, prowadzący powinien zapisać czas, w jakim zostały one zrealizowane.
 8. Pozwól klientom zjeść (lub udawać, że jedzą) ich desery. Poinformuj dzieci, ile czasu zajęła im realizacja całego procesu.
 9. Powtarzaj kroki od 2 do 8 tak, aby wszystkie dzieci miały szanse odegrać różne role. Przy każdej powtórce zabawy, zachęcić dzieci do realizacji zadania w określonym czasie, jeśli jeszcze tego nie zrobiły, lub do pobicia swojego poprzedniego czasu.
 10. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego

 1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze.
 2. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy odgrywały przypisywane im role. Co musiały zrobić, aby podać deser/kawę gościom w określonym czasie? Podkreśl, że to właśnie wykorzystane przez nie umiejętności współpracy, planowania, organizacji i zarządzania czasem umożliwiły realizację tego zadania.
 3. Zapytaj dzieci, jak się czuły po zakończeniu zabawy (Reddy, 2015).

źródło: Linda. A. Reddy: „Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka…”, PWN, Warszawa 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s