Nienawidzę przerw. Nie ma co wtedy robić, a na boisku jest hałaśliwie, brudno i stresująco.

W sali lekcyjnej panują porządek i rutyna we względnie małej i znanej przestrzeni. „Natomiast boisko szkolne to często duże, deprymujące i nieprzewidywalne miejsce dla uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Niektórzy z nich mają trudności z poradzeniem sobie z niezorganizowanym czasem na takiej przestrzeni.

Każda osoba autystyczna ma własne wyobrażenie tego, jak chce spędzać przerwy. Niektórzy w tym czasie wolą pospacerować, pobyć w samotności, uspokoić się i przemyśleć wydarzenia poranka lub popołudnia wypełnionego pracą albo kontaktami z innymi osobami. Jeśli tego potrzebują, to należy umożliwić im takie spędzanie przerwy. Jeden z moich uczniów był bardzo spokojny w czasie lekcji, ale na przerwach chodził wokół boiska szkolnego, machając rękami. Prawdopodobnie zachowanie to pomagało mu w rozładowaniu napięcia i spokojnym powrocie na zajęcia.

Inni uczniowie z autyzmem będą mieli trudności z poradzeniem sobie z czasem wolnym między lekcjami. Należy wyznaczyć miejsce, do którego dana osoba może się wówczas udać, na przykład do biblioteki, pokoju cichej nauki lub osobnej ławki czy też pomieszczenia zapewniającego warunki do czytania lub gry na telefonie. Być może uczeń będzie chciał pozostać w budynku z koleżanką/kolegą. W takich sytuacjach warto wykorzystać system koleżeński.

Wskazówka dla nauczyciela

Należy zapewnić możliwość udania się do znajomej osoby lub wyznaczonego miejsca w szkole, kiedy czuje, że sobie nie radzi, jest prześladowany lub samotny. Porozmawiajcie z podopiecznym i ustalcie, do kogo lub dokąd może pójść w takich sytuacjach. Miejsce musi być bezpieczne i niezbyt odosobnione, ale zarazem niezatłoczone. Zaufana osoba natomiast powinna być zawsze dostępna, dlatego najlepiej, jeśli uczeń miałby przypisane dwie wspierające go osoby” (Bullock, 2018).

Zapraszam do zakładek m. in. LEKCJA – TECHNIKI I SPOSOBY

źródło: C. Bullock: 100 pomysłów dla nauczycieli…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s