Reklamy
Reklamy
Większość dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera to wzrokowcy, dlatego łatwiej im zrozumieć to, co widzą, niż to co słyszą. Tymczasem wiele interakcji edukacyjnych i społecznych odbywa się przy użyciu komunikatów werbalnych, co bywa przyczyną licznych nieporozumień

„Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może się okazać uzupełnienie komunikacji werbalnej pomocami wizualnymi. Linda Hodgdon, specjalistka od strategii wizualnych związanych z autyzmem, definiuje pomoc wizualną jako cokolwiek, co uczeń widzi. Graficznie przedstawione harmonogramy, tablice z elementami do wyboru, układane w sekwencje obrazki do komunikowania się, regulamin klasy, pisemne polecenia z wyszczególnieniem kolejnych kroków, a nawet ruchy ciała mogą znacząco wpływać na zdolność ucznia do pełnego uczestniczenia w zajęciach szkolnych lub domowych. Pomoce wizualne pomagają dzieciom zrozumieć język, porządkować myśli i zapamiętywać informacje. Mogą umożliwiać im naukę nawiązywania odpowiednich kontaktów społecznych i pozytywnych zachowań.

Graficzne harmonogramy i kalendarze to pomoce wizualne najczęściej stosowane w pracy z dziećmi z autyzmem lub zespołem Aspergera. Mogą one być proste lub bardzo szczegółowe, nadają się do wykorzystania w różnych miejscach i sytuacjach (np. w klasie / w sali gimnastycznej /na lekcji muzyki / podczas terapii zajęciowej lub zajęć z logopedą / w domu / w Kościele). Korzystanie z takich pomocy przynosi wiele korzyści:

  • Harmonogramy graficzne wyjaśniają dziecku, że wykonywane czynności mają określony czas, i pomagają mu zrozumieć pojęcie kolejności.
  • Harmonogramy graficzne przygotowują dziecko na wszelkie zmiany w planie dnia.
  • Harmonogramy graficzne skutecznie pomagają uczniom płynnie zmieniać czynności i miejsca, pokazując im,co mają zrobić lub dokąd pójść za pewien czas.
  • Harmonogramy graficzne zmniejszają poziom lęku dzieci z  autyzmem, a więc pomagają zniwelować ryzyko wystąpienia trudnych zachowań, stanowiąc dla ucznia plan, dzięki któremu może on uporządkować i przewidzieć wydarzenia w ciągu dnia lub tygodnia.
  • Pomoce wizualne mogą także zwiększyć motywację ucznia do wykonywania mniej lubianych zadań, jeśli bardziej i mniej lubiane czynności zostaną umiejętnie zaplanowane, a więc w indywidualnym graficznym harmonogramie dziecka będą występowały naprzemiennie.
  • Do codziennego harmonogramu można włączyć interakcje społeczne: pokazywanie skończonego zadania nauczycielowi, mówienie „dzień dobry” i „do widzenia”, zapraszanie kolegów do zabawy i tak dalej.
  • Dla uczniów niemówiących używanie graficznego harmonogramu może być sposobem wprowadzania symboli, które następnie będą wykorzystywane jako alternatywna forma komunikacji. Jeśli harmonogram jest stosowany konsekwentnie, dziecko może zacząć łączyć w pary symbole z wykonywanymi czynnościami” (Notbohm, Zysk, 2016). Więcej o pomocach wizualnych na stronie autyzm.life i Neuroróżnorodni

źródło: E. Notbohm, V. Zysk: „1001 PORAD DLA RODZICÓW I TERAPEUTÓW DZIECI…”, WUJ, Kraków 2016

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: