Reklamy
Reklamy

Komunikat wyrażający akceptację i uznanie powinien być zgodny w swej treści słownej i w treści emocjonalnej. Elliot Aronson w książce „Człowiek istota społeczna” sugeruje, że nawet niewielka zmiana kontekstu społecznego, w którym jest podawana nagroda, może zmienić ją w karę. Wyrażona słowem akceptacja to najczęściej stosowany w praktyce wychowawczej rodzaj pozytywnego wzmocnienia i wsparcia emocjonalnego.

Czy każda aprobata jest wyrazem szacunku i akceptacji?

Poniższe zestawienie opracowała mgr Marta Siewiera-Pięciak, pedagog-logopeda, do pobrania na stronach poradni w Krakowie. Czy możemy uczyć dzieci, że każdy ma swoją perspektywę, że jeśli ich zachowanie sprawia mi przyjemność, to znaczy, że jest zgodne z moimi oczekiwaniami, a przy tym jest moją subiektywną oceną i nie definiuje ich „jestestwa”.

Mnie podobają się te wypowiedzi, które umieściłam dużymi literami. SĄ SUPER, EXTRA, MEGA, HIPER, ULTRA, PLUS FAJNE – DLA MNIE 😉” Znacznie lepiej. Cudownie! Masz u mnie wielkiego „plusa”. Taka praca bardzo mnie cieszy. Rzeczywiście, dałeś z siebie wszystko. Fantastycznie! Jestem dumny ze sposobu, w jaki dziś pracujesz. Właśnie, tak! Spisałaś się na medal. Kapitalnie, radzisz sobie coraz lepiej. Wygląda na to, że to będzie wspaniałe. DZIĘKUJĘ ZA TWOJĄ PRACĘ. JESTEM CI WDZIĘCZNY ZA TWOJĄ POMOC. TO BARDZO INTERESUJĄCE DLA MNIE. Wygląda na to, że włożyłeś w to dużo pracy. Tak! To jest naprawdę wspaniałe. Pracuj tak dalej, to dobra praca. Poprawnie myślisz. To wygląda znacznie lepiej. Jesteś bardzo pomysłowa. Tak! To właściwa wypowiedź. SPRAWIŁEŚ MI WIELKĄ PRZYJEMNOŚĆ. Masz dzisiaj dobry dzień. TO JEST WEDŁUG MNIE PIĘKNE! Jestem z Ciebie zadowolona. Pokazałeś dziś dobrą pracę. Gratuluję! Teraz znalazłeś właściwe rozwiązanie. Sprawiłeś, że wygląda to bardzo ładnie. Dałeś z siebie wszystko. To doskonałe. Jesteś dziś wspaniały. Jesteś najlepszy. Podziwiam twój wysiłek. Brawo! To jest wspaniałe. Ale jesteś świetny. Tak trzymaj.

Rewelacja. To jest fantastyczne. Ale jesteś pomysłowa. To bardzo dobra obserwacja. DZIĘKUJĘ CI BARDZO. Z MOJEJ PERSPEKTYWY TO INTERESUJĄCY PUNKT WIDZENIA. Wszyscy pracowaliście bardzo dzielnie. Gratuluję! Miałeś rację. TO DLA MNIE PRZYJEMNOŚĆ UCZYĆ, KIEDY WIDZĘ, ŻE PRACUJESZ W TEN SPOSÓB. Mama i tata będą dumni, kiedy zobaczą twoją pracę. Jesteś bardzo uważny. Pięknie! Dobrze ci idzie. Och! Jak cudownie. Super. Znakomicie! Udało się! Co za piękna praca. Jesteś bardzo pracowita i wytrwała. Jak to miło, ale niespodziankę mi zrobiłaś! Masz interesujące pomysły.

Tak! To ty miałeś rację. Jestem z ciebie dumny. Dziękuję ci za to, że tak ładnie to nazwałeś. Dziękuję ci za to, że jesteś gotów do pracy. Cieszę się, że coraz lepiej mówisz. Tak! Teraz było znacznie lepiej. Bardzo ładnie, może pokażemy to kolegom. To znacznie lepiej niż oczekiwałem. Dokładnie tak. Bardzo dobrze się spisałeś. To jest wspaniały sposób. Brawo! Jesteś sprytny. Swoją pracą sprawiłeś mi ogromną przyjemność. Teraz jestem z ciebie naprawdę zadowolony. Brawo! Zasłużyłeś na uznanie. Podoba mi się twoje zachowanie. Wspaniale! Stanąłeś na wysokości zadania! Twój pomysł był genialny. Myślisz bardzo poprawnie. Praca z tobą to prawdziwa przyjemność. Sprawiłaś mi miłą niespodziankę. To było bardzo miłe. Czuję się szczęśliwy, gdy ty jesteś taki dzielny. Brawo! Twoja praca jest wyjątkowa. Twoje zachowanie może być wzorem. BARDZO MI MIŁO, ZE TAK SIĘ STARASZ”. Sprawiłeś, że jestem szczęśliwy. Byłaś perfekcyjna. Nic dodać, nic ująć. Brawo! To najlepsze rozwiązanie, jakie widziałem. Przerosłeś samego siebie. Fantastycznie! Jesteś naprawdę sprytny. Wiem, że stać cię na wiele, ale to jest szczególne. SPRAWIŁEŚ MI WYJĄTKOWĄ RADOŚĆ. DZIĘKUJĘ! BYŁO MI BARDZO MIŁO. Brawo! To, co zrobiłeś, jest wyjątkowe. Rzeczywiście pięknie. Po prostu wspaniale. Ależ ty potrafisz pracować. Nadzwyczajnie. Brawo, błysnąłeś kolego. Masz rację, ja też bym tak to powiedziała. Jesteś naprawdę dzielny w swych wysiłkach. Jesteś wyjątkowa. Byłaś błyskotliwa i bardzo zdolna. Przerastasz moje oczekiwania. Było świetnie. Brawo! Jesteś bardzo wytrwały. Wyjątkowo udana wypowiedź.”

Tekst ściągnięty z profilu Agnieszki Iwaszkiewicz FB

Reklamy

Reklamy

Jedna odpowiedź do „Komunikat wyrażający akceptację i uznanie dla dziecka – przykłady”

  1. Awatar Zapraszam po znajomości – Może od poniedziałku będzie normalnie

    […] Komunikat wyrażający akceptację i uznanie dla dziecka – przykłady […]

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: