Reklamy

Należy pamiętać, jak trudne mogą być zmiany dla autystycznych uczniów zarówno zwykłe zdarzenia, jak zakończenie jednej lekcji i rozpoczęcie następnej (nawet jeśli dziecko pozostaje w tej samej sali), jak i poważniejsze wyzwania, na przykład pójście do nowej klasy lub szkoły, twierdzi Steve Brown specjalista w zarządzaniu zachowaniem dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami behawioralnymi i emocjonalnymi

„Staranne zaplanowanie i przygotowanie do zmiany może zmniejszyć problemy z zachowaniem lub zapobiec ich wystąpieniu. By zrozumieć potrzeby ucznia, należy przede wszystkim porozmawiać z jego rodzicami. Na co dzień używam następujących strategii radzenia sobie ze zmianą:

 • Pozwalam uczniom wcześniej wyjść z lekcji, by uniknęli zamieszania i tłoku podczas przerwy (pomaga to również dzieciom z problemami sensorycznymi i organizacyjnymi).
 • Przydzielam uczniom konkretne zadania do wykonania w sali podczas przerwy, dzięki czemu pozostają skupieni i mają określony cel (bardzo przydatne w szkole podstawowej podczas przerwy na sprzątanie, kiedy zapanowuje lekki chaos).
 • Przygotowuję moich podopiecznych do przejścia z jednego miejsca w drugie, na przykład daję im znaki, które przypominają, dokąd mają iść i jak (tzn. cicho).
 • Wyznaczam im konkretne miejsce w kolejce dzieci czekających pod salą lekcyjną.

Przykładowe metody wspierania podopiecznych przechodzących większe zmiany obejmują:

 • Albumy ze zdjęciami przygotowujące dzieci do wyjazdów i lokalnych uroczystości. Często wycieczki są organizowane co roku w to samo miejsce, można więc zrobić zdjęcia grupowe. Pamiętajmy, by podać sposób dojazdu (np. autokarem) i czas powrotu do szkoły.
 • Samodzielnie przygotowane „książki zmiany”, zawierającej zdjęcia nowego otoczenia i pracujących tam osób. Uczniowie mogą brać je do domów, by się przygotować i omówić obawy z rodzicami lub nauczycielami. Książki zmiany pomagają zmniejszyć niepokój związany np. z tym, z której toalety korzystać lub dokąd pójść na obiad.
 • Jednostronicowe profile, czyli arkusze papieru zawierające porady dla przyszłych opiekunów dziecka dotyczące jego potrzeb lub tego, jak radzić sobie z jego zachowaniem. Są bardzo pomocne dla nowych pracowników i nauczycieli na zastępstwie. Profile współtworzą rodzice, wychowawcy oraz same dzieci. Zawierają informacje typu „Jaś potrzebuje chwili, by zrozumieć wypowiedź – jeśli mówisz za szybko, przeciąża się i denerwuje” lub „Marysia niepokoi się, gdy mówią do niej obcy ludzie – lepiej nie zadawać jej zbyt wielu pytań”.
 • Odwiedzenie nowego miejsca – najpierw krótka wizyta w towarzystwie rodziców lub opiekunów, następnie nieco dłuższa, połączona z obiadem – czyli stopniowe przyzwyczajenie się do nowego otoczenia (Brown, 2017).

źródło: S. Brown: „Spektrum autyzmu i strategie deeskalacji…”, HARONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2017

Pakiet „Percepcja wzrokowa”. Zajęcia rewalidacyjne – 6 zł

Pakiet przeznaczony jest dla uczniów z zaburzeniami percepcji wzrokowej ze spektrum autyzmu i zaburzeń pokrewnych; zaburzeń uwagi; dysleksji i podobnych trudności w nauce. Pakiet „Percepcja wzrokowa”. Zajęcia rewalidacyjne – 6 zł, zawiera propozycje ćwiczeń przeznaczonych do wykorzystania w Indywidualnych Programach Edukacyjno – Terapeutycznych (IPET) i zajęciach rewalidacyjnych, zabawach terapeutycznych, terapiach zajęciowych itp. Pakiet zawiera mini – wykład oraz:

Ćwiczenia percepcji wzrokowej + materiały:

 1. Stałość spostrzegania: połącz w pary obiekty i grupy/wzory obiektów
 2. Kierunki
 3. Spostrzeganie figury i tła
 4. Spostrzeganie położenia przedmiotów w przestrzeni
 5. Dostrzeganie różnic / znajdź różnice
 6. Koordynacja wzrokowo – ruchowa: labirynty i inne
 7. Kodowanie
 8. Kodowanie – przykładowy scenariusz zajęć

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony autyzmwszkole.com oraz publikowanych treści.

Opłata jednorazowa niezależna od subskrybcji.

Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s