Reklamy
Reklamy
Reklamy

Należy pamiętać, jak trudne mogą być zmiany dla uczniów ze spektrum autyzmu – zarówno zwykłe zdarzenia jak zakończenie jednej lekcji i rozpoczęcie następnej (nawet jeśli dziecko pozostaje w tej samej sali) – jak i poważniejsze wyzwania, na przykład pójście do nowej klasy lub szkoły, twierdzi Steve Brown specjalista w zarządzaniu zachowaniem dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami behawioralnymi i emocjonalnymi

Staranne zaplanowanie i przygotowanie do zmiany może zmniejszyć problemy z zachowaniem lub zapobiec ich wystąpieniu. By zrozumieć potrzeby ucznia, należy przede wszystkim porozmawiać z jego rodzicami. Na co dzień używam następujących strategii radzenia sobie ze zmianą:

  • Pozwalam uczniom wcześniej wyjść z lekcji, by uniknęli zamieszania i tłoku podczas przerwy (pomaga to również dzieciom z problemami sensorycznymi i organizacyjnymi).
  • Przydzielam uczniom konkretne zadania do wykonania w sali podczas przerwy, dzięki czemu pozostają skupieni i mają określony cel (bardzo przydatne w szkole podstawowej podczas przerwy na sprzątanie, kiedy zapanowuje lekki chaos).
  • Przygotowuję moich podopiecznych do przejścia z jednego miejsca w drugie, na przykład daję im znaki, które przypominają, dokąd mają iść i jak (tzn. cicho).
  • Wyznaczam im konkretne miejsce w kolejce dzieci czekających pod salą lekcyjną.

Przykładowe metody wspierania podopiecznych przechodzących większe zmiany obejmują:

  • Albumy ze zdjęciami przygotowujące dzieci do wyjazdów i lokalnych uroczystości. Często wycieczki są organizowane co roku w to samo miejsce, można więc zrobić zdjęcia grupowe. Pamiętajmy, by podać sposób dojazdu (np. autokarem) i czas powrotu do szkoły.
  • Samodzielnie przygotowane „książki zmiany”, zawierającej zdjęcia nowego otoczenia i pracujących tam osób. Uczniowie mogą brać je do domów, by się przygotować i omówić obawy z rodzicami lub nauczycielami. Książki zmiany pomagają zmniejszyć niepokój związany np. z tym, z której toalety korzystać lub dokąd pójść na obiad.
  • Jednostronicowe profile, czyli arkusze papieru zawierające porady dla przyszłych opiekunów dziecka dotyczące jego potrzeb lub tego, jak radzić sobie z jego zachowaniem. Są bardzo pomocne dla nowych pracowników i nauczycieli na zastępstwie. Profile współtworzą rodzice, wychowawcy oraz same dzieci. Zawierają informacje typu „Jaś potrzebuje chwili, by zrozumieć wypowiedź – jeśli mówisz za szybko, przeciąża się i denerwuje” lub „Marysia niepokoi się, gdy mówią do niej obcy ludzie – lepiej nie zadawać jej zbyt wielu pytań”.
  • Odwiedzenie nowego miejsca – najpierw krótka wizyta w towarzystwie rodziców lub opiekunów, następnie nieco dłuższa, połączona z obiadem – czyli stopniowe przyzwyczajenie się do nowego otoczenia (Brown, 2017).

źródło: S. Brown: „Spektrum autyzmu i strategie deeskalacji…”, HARONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2017

Reklamy
Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: