Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jeśli uczeń jest nieobecny, nie potrafi sobie poradzić z lekcjami lub uczestniczy w zajęciach, ale nie może przetworzyć informacji, ta strategia zapewnia maksymalizację nauki i nadążanie za programem nauczania.

Uczniowie z autyzmem miewają trudności z przyswajaniem informacji lub skupieniem się na danym szczególe, dlatego nie śledzą całego wywodu na lekcji. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest nagrywanie zajęć, dzięki czemu będzie można je odtworzyć oraz uzupełnić luki w wiedzy.

Pewien uczeń, który przygotowywał się do egzaminu ósmoklasisty, potrzebował intensywnego wsparcia przy analizowaniu i przyswajaniu treści omawianych na lekcjach. W szkole tak bardzo skupiał się na konkretnym rozwiązaniu równania lub na niewielkim fragmencie podawanych informacji, że zatracał się w tym i nie był w stanie przyswoić całego materiału zaprezentowanego na lekcji. Był przez to sfrustrowany, groziło mu też, że pozostanie w tyle za resztą klasy. Nauczyciele udzielali mu indywidualnego wsparcia, aby mógł pokonać przeszkody w myśleniu, jednak czasu było niewiele. Zachęcono więc ucznia do nagrywania lekcji na dyktafon, dzięki czemu w razie potrzeby mógł wysłuchać jej w domu i uzupełnić ewentualne braki lub utrwalić materiał. Rozwiązanie to sprawdziło się doskonale. W wypadku zajęć praktycznych lub wykonywania doświadczeń poza salą lekcyjną pomocne jest również filmowanie lekcji, choć dyktafon wydaje się praktyczniejszy i mniej rozpraszający.

Wskazówka dla nauczyciela

Omówienie lekcji, jej główne punkty lub objaśnienia przekażcie uczniom w formie pisemnej na kartach pracy lub wgrajcie tekst na urządzenie przenośne.

Dodatkowy pomysł

Dla utrwalenia wiadomości warto korzystać z edukacyjnych stron internetowych. Zawierają one często nagrania eksperymentów naukowych i wirtualne wycieczki po galeriach. Odwiedźcie na przykład portale: http://www.interklasa.pl/portal/index/strony i http://www.mnw.art.pl

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli szkół…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: