Jeśli uczeń jest nieobecny, nie potrafi sobie poradzić z lekcjami lub uczestniczy w zajęciach, ale nie może przetworzyć informacji, ta strategia zapewnia maksymalizację nauki i nadążanie za programem nauczania.
Uczniowie z autyzmem miewają trudności z przyswajaniem informacji lub skupieniem się na danym szczególe, dlatego nie śledzą całego wywodu na lekcji. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest nagrywanie zajęć, dzięki czemu będzie można je odtworzyć oraz uzupełnić luki w wiedzy.
Pewien uczeń, który przygotowywał się do egzaminu ósmoklasisty, potrzebował intensywnego wsparcia przy analizowaniu i przyswajaniu treści omawianych na lekcjach. W szkole tak bardzo skupiał się na konkretnym rozwiązaniu równania lub na niewielkim fragmencie podawanych informacji, że zatracał się w tym i nie był w stanie przyswoić całego materiału zaprezentowanego na lekcji. Był przez to sfrustrowany, groziło mu też, że pozostanie w tyle za resztą klasy. Nauczyciele udzielali mu indywidualnego wsparcia, aby mógł pokonać przeszkody w myśleniu, jednak czasu było niewiele. Zachęcono więc ucznia do nagrywania lekcji na dyktafon, dzięki czemu w razie potrzeby mógł wysłuchać jej w domu i uzupełnić ewentualne braki lub utrwalić materiał. Rozwiązanie to sprawdziło się doskonale. W wypadku zajęć praktycznych lub wykonywania doświadczeń poza salą lekcyjną pomocne jest również filmowanie lekcji, choć dyktafon wydaje się praktyczniejszy i mniej rozpraszający.
Wskazówka dla nauczyciela
Omówienie lekcji, jej główne punkty lub objaśnienia przekażcie uczniom w formie pisemnej na kartach pracy lub wgrajcie tekst na urządzenie przenośne.
Dodatkowy pomysł
Dla utrwalenia wiadomości warto korzystać z edukacyjnych stron internetowych. Zawierają one często nagrania eksperymentów naukowych i wirtualne wycieczki po galeriach. Odwiedźcie na przykład portale: http://www.interklasa.pl/portal/index/strony i http://www.mnw.art.pl
źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli szkół…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

- Komunikat wyrażający akceptację i uznanie dla dziecka – przykłady
- Spektrum autyzmu – nagrywanie lekcji
- ASD – reakcje emocjonalne, radzenie sobie z błędami
- Zacznij od imion/uczeń z ASD
- Przykuj uwagę, włączając szczególne zainteresowania ucznia z ASD
- Proste strategie językowe
- System zadań – strategie wizualne
- Autyzm – dostarczaj wskazówek wizualnych
- ASD – proste rozwiązania na lekcji
- Co chcesz powiedzieć? – Przemyśl to, zrób przerwę i powiedz tak, jak należy
- Ocenianie
- ASD – boisko, przerwa, stres
- Dzienniczek – pokonać trudności w planowaniu
- Autyzm – instrukcje grupowe
- Książeczki wspomagania społecznego
- Agresja fizyczna – uczeń w spektrum
- Spójrz, zakryj, zapisz, sprawdź – nauka pisowni
- Autyzm – sposoby na wzrokowe rozpraszanie uwagi
- Zespół Aspergera – sposoby na zawieranie przyjaźni
- Rozpraszanie uwagi – historyjka społeczna
- Technika kolażu
- Pisanie – przyjmij podejście multisensoryczne
- Strategie wizualne
- Redukowanie wzmacniającej wartości autostymulacji
- Odosobnienie – autyzm
- Listy kontrolne

