Reklamy
Reklamy

Wszystko musi być idealne.

Gdy rozwiązanie zadania okazuje się inne, niż być powinno, uczniowie z autyzmem stają się bardzo zaniepokojeni. Nie przewidywali ani nie uwzględniali błędu. Takim osobom należy udzielić wsparcia w radzeniu sobie z pomyłkami i z reakcjami emocjonalnymi, gdy tylko one wystąpią.

Ponieważ osoby ze spektrum autyzmu często znamionuje nieelastyczny sposób oraz niechęć do czynników nieprzewidywalnych, łatwo zrozumieć, dlaczego popełnianie błędów może wywoływać u nich silny lęk. Z tego względu niektórzy uczniowie poświęcą sporo czasu na jedno zadanie, próbując za wszelką cenę osiągnąć idealny, pożądany efekt. W konsekwencji mogą nigdy nie skończyć pracy, a poczucie niewykonania zadania zgodnie z planem dodatkowo wywoła u nich wysoki poziom niepokoju.

Pewien uczeń potrafił pięknie pisać, ale musiał być przekonany, że jego pismo jest idealne. Analizował więc każdą literę, sprawdzał, czy atrament wsiąkł odpowiednio głęboko i czy ma jednakową barwę. Dlatego też, każdy tekst pisał bardzo powoli. Niektóre osoby autystyczne mogą odczuwać podobny niepokój w związku z tym, że nie osiągnęły zamierzonego celu lub odpowiedniej jakości swojej pracy albo, że nie otrzymały właściwej oceny. Niewykluczone jest, że nie będą w stanie poradzić sobie z taką sytuacją i trudno im przyjdzie wyrażenie swoich uczuć, co z kolei może prowadzić do zachowań niepożądanych i wybuchów emocji.

Poniższe rady mogą pomóc im poradzić sobie z popełnianiem błędów lub niewykonaniem pracy na czas:

  • Zapewnijcie uczniów, że każdy popełnia błędy i że na błędach często najlepiej się uczymy. Wielu słynnych, wybitnych, naukowców, artystów, odkrywców i wynalazców niejednokrotnie się myliła, zanim osiągnęło sukces.
  • Pokażcie uczniom przygotowane przez nich dobre prace i postępy, jakie poczynili.
  • Przeznaczajcie dużo czasu na wykonywanie zadań, stosujcie werbalne przypomnienia, a także stoper, dzięki któremu uczniowie będą wiedzieli, ile czasu pozostało do zakończenia pracy.
  • Stosujcie karty ze scenariuszami wskazujące plan działania w przypadku pojawienia się pomyłki. Mogą one dotyczyć błędów popełnianych zarówno w sytuacjach społecznych, jak i w związku z nauczanym zagadnieniem. Jak uczniowie mogą sobie poradzić z daną pomyłką?
  • Stwórzcie historyjkę społeczną. To doskonały sposób na podkreślenie, że każdy popełnia błędy, a także na dodanie uczniom otuchy i wskazanie rozwiązania. Zajrzyjcie na stronę internetową Carol Gray: http://www.carolgraysocialstrories.com.
  • Przygotujcie karty z napisem „Ups” lub „nic nie szkodzi”, które podczas konsultacji z uczniami przydadzą się do przypomnienia o strategiach zachowania spokoju.
  • Niektórzy uczniowie nie będą w stanie wykonać kolejnego kroku, jeśli popełnią błąd. Postarajcie się zredukować stres, jakiego w tej sytuacji mogą doświadczać, pozwalając im na pisanie na komputerze lub ołówkiem zamiast długopisem, dzięki czemu poprawki będą łatwiejsze do wprowadzenia i mniej widoczne.
  • Czasami uczniowie będą potrzebowali trochę czasu, aby się uspokoić. Gdy frustracja ustąpi, mogą być już zdolni do tego, by poradzić sobie z daną sytuacją, zwłaszcza jeśli odwrócimy ich uwagę lub będziemy zachęcać do wykonania następnego kroku lub zadania.

Wskazówka dla nauczyciela

Karty ze scenariuszami można przygotować wraz z całą klasą, co przyniesie korzyści wszystkim. Odegrajcie scenariusze z podziałem na role, przedstawiając reakcje niewłaściwą i właściwą.

Dodatkowy pomysł

Można użyć „żetonów dodatkowego czasu”, gdy uczniowie zaczynają się denerwować i gdy czas przeznaczony na wykonanie zadania dobiega końca. Uczniowie powinni wręczyć żetony nauczycielowi w zamian za przyznanie dodatkowych minut na ukończenie pracy (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli…, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: