Pomimo przeciętnej lub ponadprzeciętnej inteligencji uczniowie z ASD często mają trudności z nauką lub nie osiągają takich wyników jakie powinny
Mają problem z organizacją pracy i kontrolowaniem się w klasie, nie potrafią też właściwie zarządzać czasem, co często sprawia, że nie umieją zakończyć zadania w szkole ani pracując nad nim wiele godzin w domu. Mogą mieć trudności z planowaniem, ustalaniem odpowiednich mniejszych i większych celów do osiągnięcia, szacowaniem czasu koniecznego do wykonania zadań i z pamiętaniem, które potrzebne rzeczy muszą przynieść do domu, żeby odrobić lekcje.
Te problemy z samokontrolą, wybieraniem celów i skupieniem uwagi mogą się stać przyczyną ucieczek w marzenia albo zajmowania się własnymi myślami. Brak elastyczności i narzucanie ustalonych strategii rozwiązywania problemów także wpływają na wyniki w nauce. Poza tym dzieci z ASD często nie są zainteresowane nagrodami które motywują do nauki ich rówieśników. Nie przejmują się, że ich nauczyciele i rodzice będą niezadowoleni, kiedy one nie dokończą jakiegoś zadania albo uzyskają niski stopień.
Dzieci z ASD mogą mieć niewielką motywację wewnętrzną do zajmowania się tematami, które nie dotyczą ich zainteresowań. Nie przeszkadza im, jeśli za karę będą musiały dłużej zostać w szkole i siedzieć same w klasie; dla dziecka które stresuje się interakcjami społecznymi, taka kara może nawet okazać się nagrodą! Dlatego zachęcanie dziecka z ASD do szkolnej nauki może być trudne, nawet jeśli jego możliwości intelektualne są duże.
Z opisanych powyżej powodów większość dzieci z ASD potrzebuje pewnych udogodnień i zmian w sposobie nauczania, aby odnosić sukcesy w szkole. Można także przystosować do ich potrzeb niektóre cele kształcenia, np. kładąc większy lub mniejszy nacisk na pewne przedmioty, aby zadania były łatwiejsze lub trudniejsze niż te wykonywane przez pozostałe dzieci w klasie, bądź zmieniając szkolne zajęcia na bardziej praktyczne.

Można np. skupić się bardziej na rozwoju umiejętności przydatnych w codziennym życiu niż na realizowaniu tradycyjnego programu nauczania. Pracę nad tymi umiejętnościami warto zacząć wcześniej niż w przypadku większości dzieci, żeby pomóc dziecku wykształcić zdolność do samodzielnego życia i funkcjonowania w środowisku pracy, kiedy dorośnie. Dobrym uzupełnieniem całorocznych zajęć szkolnych są szkoły letnie, ponieważ dla większości dzieci z ASD zmiany bywają trudne. Podczas długich wakacji ich zachowanie i umiejętności szkolne mogą się pogorszyć […].
Wsparciem w edukacji szkolnej będzie na pewno wiele udogodnień, które polegają na wykorzystaniu dobrych umiejętności wzrokowych i pamięci dziecka do rekompensowania jego braków związanych z organizacją pracy, planowaniem, skupianiem uwagi i umiejętnością przystosowania się. Najważniejszą częścią wsparcia edukacyjnego jest dostosowanie programu nauczania do indywidualnych problemów i zdolności dziecka z ASD, gdzie na plan pierwszy zawsze wysuwają się umiejętności społeczne (Ozonoff, Dawson, McPartland, 2015).
źródło: S. Ozonoff, G. Dawson, J. C. McPartland: „Wysokofunkcjonujące dzieci ze spektrum autyzmu…”, WUJ, Kraków 2015

- Komunikat wyrażający akceptację i uznanie dla dziecka – przykłady
- Spektrum autyzmu – nagrywanie lekcji
- ASD – reakcje emocjonalne, radzenie sobie z błędami
- Zacznij od imion/uczeń z ASD
- Przykuj uwagę, włączając szczególne zainteresowania ucznia z ASD
- Proste strategie językowe
- System zadań – strategie wizualne
- Autyzm – dostarczaj wskazówek wizualnych
- ASD – proste rozwiązania na lekcji
- Ocenianie
- ASD – boisko, przerwa, stres
- Dzienniczek – pokonać trudności w planowaniu
- Autyzm – instrukcje grupowe
- Książeczki wspomagania społecznego
- Agresja fizyczna – uczeń w spektrum

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm