Te książeczki są zindywidualizowane w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom ucznia.

Na poszczególnych stronach książeczki znajdują się treści, które stanowią wsparcie dla autystycznych uczniów „pomagają w opanowaniu nowych umiejętności i utrwaleniu tego, czego młodzi ludzie nauczyli się wcześniej. Książeczkę można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb, a także rozszerzać. Nie powinna się rzucać w oczy i najlepiej, żeby była nieduża, dzięki czemu łatwo zmieści się w szkolnym plecaku.

Książeczka wspomagania społecznego zawiera informacje, które przypominają uczniom z autyzmem, jak sobie radzić w kontaktach interpersonalnych. Najlepiej podzielić ją na części, takie jak „konwersacja”, „język”, „scenariusze” i „zachowanie spokoju” – części te powinny przedstawiać następujące treści:

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

  • Konwersacja: przykładowe zdania, którymi można rozpocząć lub zakończyć rozmowę; lista tematów, o których można mówić, i takich, których należy unikać; wskazówki odnośnie zbyt długich monologów oraz słuchania i zadawania pytań.
  • Język: lista idiomów i ich znaczeń, a także wskazówki, jeśli nie wszystko zrozumieliśmy oraz jak rozpoznać sarkazm; tabela zawierająca przykłady przyjaznych i wrogich wypowiedzi oraz różnych zachowań.
  • Scenariusze: Co mam zrobić, jeśli…? i rozwiązania problemów; historyjki społeczne pomocne w konkretnych sytuacjach.
  • Zachowanie spokoju: lista na której wyliczono to, co może ucznia uspokoić; imię i zdjęcie osoby, do której można pójść, gdy odczuwa się lęk, oraz nazwa i zdjęcie miejsca, do którego można pójść w chwili odczuwania wzmożonego niepokoju; plan lekcji; karty szczególnych zainteresowań; karty przerw.

Do książeczki warto także dołączyć arkusz z podstawowymi informacjami o uczniu (imię i nazwisko; nazwa szkoły, do której uczęszcza; charakterystyka jego osobowości; mocne strony, zainteresowania, dążenia; obawy, trudności i to, co pomaga mu w chwilach niepokoju), aby w razie potrzeby mógł ją pokazać nauczycielowi. To tylko kilka pomysłów. Uczeń powinien też wprowadzić do swojej książeczki wspomagania społecznego to wszystko, co będzie mu pomocne.

Wskazówka dla nauczyciela

Zadbajcie o wizualny aspekt książeczki. Uczeń może ją spersonalizować, żeby była bardziej atrakcyjna. Używajcie też map myśli i obrazków, które pomogą w rozwijaniu pomysłów” (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock: „1001 pomysłów dla nauczycieli…” , HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s