Reklamy
Reklamy
Reklamy

Dzieci z ASD opierają się zmianom we wszystkich aspektach swojego życia, ponieważ jest to dla nich niewygodne i stresujące

Zmiana klasy, a tym bardziej zmiana szkoły, ze względu na swoją skalę, jest olbrzymim przeżyciem. Jeżeli możesz zrobić rzeczy następujące, pomożesz mu poradzić sobie z sytuacją.

  • Niech nowy nauczyciel przyjdzie poobserwować twoją klasę. Może w ten sposób zorientować się w strategiach, które w twojej klasie działają.
  • Jeżeli to możliwe, upewnij się, by nowy nauczyciel spotkał się, więcej niż raz z dzieckiem z ASD, zanim przejdzie ono do nowej klasy.
  • Bądź dostępny jako źródło informacji dla nowego nauczyciela. Przekaż mu swoje triki i wskazówki.
  • Zorganizuj dla dziecka wycieczkę do nowej szkoły. Wskaż mu podstawowe punkty orientacyjne, by wiedziało, jak się poruszać. Niech tych wizyt będzie kilka, w różnych porach dnia, aby dziecko wiedziało, jak różne rzeczy się tam dzieją.
  • Jeżeli prawdziwe wizyty nie są możliwe, zorganizuj wykonanie albumu z fotografiami. Może on zawierać ważne miejsca w szkole, pokazywać nauczycieli i pracowników oraz szkolne rutyny. Możesz napisać towarzyszącą albumowi historyjkę społeczną.
  • Jeżeli dziecko przechodzi do szkoły, w której będzie miało więcej niż jednego nauczyciela, upewnij się, że jeden z nauczyciel zorganizuj wprowadzenie personelu szkoły w problematykę autyzmu/ZA.
  • Sprawdź czy możesz zorganizować okres przejściowy dla istniejącego i nowego zespołu wspierającego, tak by wszyscy mieli czas przygotować się i przystosować (Winter, 2011).

źródło: M. Winter: „Zespół Aspergera Co nauczyciel wiedzieć powinien…”, Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2011

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
kingfisher.page

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: