Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Dopasowywanie obrazków

Dobry sposób na wykorzystanie katalogów reklamowych.

Wiek:

 • Od 4 roku życia.

Materiały:

 • Dwa identyczne katalogi, broszury lub foldery reklamowe.
 • Brulion.
 • Nożyczki.
 • Klej.

Opis zabawy:

Gdy następnym razem będziesz miał okazję otrzymać katalog reklamowy, postaraj się od razu o dwa egzemplarze (najlepsze są do tego celu katalogi z zabawkami). Powycinaj zdjęcia z jednego katalogu i poprzyklejaj je w brulionie pozostawiając stronę przeciwległą pustą. Daj dzieciom nienaruszony katalog. Poproś je o znalezienie identycznych obrazków i po wycięciu wklejenie ich do pary na przeciwległej pustej stronie brulionu.

Poszedłem do sklepu

Gra pamięciowa w którą warto zaangażować całą rodzinę albo koleżanki i kolegów dzieci. Doskonała na długie podróże samochodem.

Wiek:

 • Od 4 roku życia.

Materiały:

 • Brak.

Opis zabawy:

Grający siadają w kole. Pierwsza osoba mówi: Poszedłem do sklepu i kupiłem … Następna powtarza to samo i dodaje swoje zakupy. Po paru kolejkach okaże się kto ma najlepszą pamięć. Grę można urozmaicić określając rodzaj sklepu: Poszedłem do sklepu z zabawkami i kupiłem … Poszedłem do sklepu warzywnego (do kiosku) i kupiłem …

Zapamiętaj

Zabawa rozwijająca pamięć.

Wiek:

 • Od 4 roku życia.

Materiały:

 • Zbiór różnych, małych przedmiotów (ołówek, gumka, nożyczki, pióro, małe zabawki, szczotka do włosów, sztućce itp.).
 • Taca i serweta.
 • Papier i ołówek.

Opis zabawy:

Wybierz dla młodszych dzieci kilka przedmiotów, połóż je na tacy i pozwól przyglądać im się przez pewien czas. Następnie dzieci odwracają się tyłem, a ty usuwasz niektóre przedmioty z tacy i przykrywasz je na boku serwetą. Zgadujący mają teraz powiedzieć, co znikło z tacy.

Wariant I:

Starszym dzieciom połóż na tacy do dwudziestu przedmiotów i przykryj je serwetą. Następnie je odsłoń i pozwól dzieciom przez chwilę spróbować je zapamiętać. Ich zadaniem jest spisać to, co widziały na tacy.

Uwaga:

Ty też przetestuj swoją pamięć i porównaj się z dziećmi. Możesz być niemile zaskoczona.

Nieporządek

Gra rodzinna na spostrzegawczość.

Wiek:

 • Od 4 roku życia.

Materiały:

 • Brak.

Opis zabawy:

Gdy gra cała rodzina, podzielcie się na drużyny. Gdy graczy jest niewiele, grajcie pojedynczo. Pierwszy gracz lub drużyna opuszcza pomieszczenie. Druga drużyna lub pozostali gracze robią nieporządek zmieniają położenie pięciu przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Zrzucają poduszkę na podłogę, przekręcają obrazek do góry nogami, zakładają buty na ręce, wkładają koszulkę na lewą stronę. Z pewnością coś da się wymyślić. Powracający gracz lub drużyna ma zidentyfikować owe pięć źle położonych przedmiotów. Za każdy niezauważony przedmiot gracz lub drużyna przeciwna zdobywa punkt. Teraz kolej na następnego gracza lub drużynę. Zwycięża ten, kto zbierze najwięcej punktów.

Reklamy

Do pary – nie do pary

Ta zabawa pomoże dzieciom w zrozumieniu co znaczy, że coś jest lub nie jest takie samo, czy też do pary.

Wiek:

 • Od 4 roku życia.

Materiały:

 • Zestawy składające się z dwóch pasujących do siebie lub identycznych rzeczy (para skarpet, butów, kubków, widelców).

Opis zabawy:

Pomieszaj przedmioty i poproś dzieci o ułożenie ich we właściwe pary. Potem niech dzieci zasłonią oczy, a ty utwórz parę z niepasujących do siebie przedmiotów. Zadanie polega na wskazaniu rzeczy, która jest nie do pary.

Kogo nam brakuje?

Zabawa rozwijająca sprawność rozumowania. Doskonała na przyjęcie urodzinowe lub inną tego typu imprezę.

Wiek:

 • Od 4 roku życia.

Materiały:

 • Brak.

Opis zabawy:

Dzieci siadają w kole, po czym jedno zostaje skierowane do miejsca, skąd nie ma możliwości obserwować co robią pozostali. W tym czasie inne dziecko chowa się. Wszystkie pozostające w pomieszczeniu dzieci powinny być zorientowane kto się schował. Powraca pierwsze dziecko i stara się odgadnąć kogo brakuje. Jeśli nie może sobie przypomnieć, pozostałe dzieci dają mu wskazówki (w co brakujące dziecko było ubrane, jaka jest pierwsza litera jego imienia itp.). Dopuszcza się jednak tylko trzy wskazówki. Jeśli chowający się nie zostanie rozpoznany, wychodzi z ukrycia i inna para dzieci zaczyna zabawę od nowa.

autor: Di Hodges

źródło: Gdy dzieci się nudzą … Diogenes, Warszawa 2003

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm


autyzmwszkole.com

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: