Piosenka z filmu „Dźwięki muzyki” przypomina nam kiedy życie nas zaskakuje w nieprzyjemny sposób, możemy myśleć o ulubionych rzeczach.

Wszyscy mamy zapachy, które lubimy najbardziej. Zapach pieczonego ciasta jest tak zachęcający, że czasami sprzedawcy nieruchomości pieką ciasteczka w czasie pokazywania domu potencjalnym klientom, aby wzbudzić w nich w ten sposób miłe odczucia.

Jakie są ulubione zapachy twoje lub twojego dziecka? Przygotuj wcześniej tabelkę, w której twoje dziecko będzie mogło oceniać zapachy w trzech kategoriach: przyjemny, nieprzyjemny i obojętny. Dzielenie na kategorie sprawia, że dziecko czuje się szanowane i ważne.

Zastanów się nad podanymi zapachami, a potem uzupełnij je o własne propozycje:

 • świeżo skoszona trawa
 • zapach powietrza po deszczu
 • świeżo zatemperowany ołówek
 • klej
 • cebula, czosnek
 • świeżo upieczony chleb
 • proszek albo płyn do prania
 • płonące drewno
 • zapach ziemi podczas prac w ogrodzie
 • wełniany sweter
 • ulubiony kwiat
 • mokry pies zapach morza.

Co pamiętasz?

Kiedy przychodzimy na świat, pracują wszystkie nasze zmysły. Zapachy tak silnie na nas oddziałują, ponieważ ich cząsteczki przedostają się bezpośrednio do nabłonka w nosie, przez co nasza reakcja na zapach jest natychmiastowa i trwała. Właśnie dlatego możemy poczuć zapach pamiętany z dzieciństwa i mieć te same co wtedy przyjemne bądź nieprzyjemne skojarzenia.

W tej zabawie możesz korzystać ze znanych lub nieznanych zapachów. Tak jak w zabawie polegającej na wąchaniu poszczególnych produktów. Po każdym wąchaniu ty i gracz odpowiadacie, jakie macie wspomnienia związane z określonym zapachem.

Masło orzechowe może przypominać dziecku o pierwszym śniadaniu zjedzonym w szkole, wanilia – o lodach, a czosnek – o wizycie we włoskiej restauracji. Skojarzenia wywołane przez zapachy są wyjątkowe i zarówno tobie, jak i twojemu dziecku mogą przypominać całkowite odmienne chwile.

Wspomnienia wywołane tą zabawą mogą cię zaskoczyć. Możesz nawet odkryć, że zapach, którego nie toleruje twoje dziecko, jest przez nie nielubiany bardziej z powodu wywołanych skojarzeń niż przez zapach sam w sobie.

Pamiętaj, że wspólne wspominanie przeszłości jest cennym i ważnym sposobem spędzania czasu z dzieckiem.

Zapachy w kuchni

Zachęcanie dziecka do przebywania w kuchni podczas gotowania z pewnością zwiększy jego świadomość zapachów. Jednak niektóre produkty, na przykład czosnek smażony na oleju, wydzielają silny zapach. Możesz przygotować dziecko na intensywne doznania zapachowe – wystarczy, że będziesz opowiadać o tym, co robisz: „Najpierw podgrzewam olej… Teraz dodaję posiekany czosnek… Teraz go mieszam, a w tym czasie zapach robi się coraz silniejszy”.

Istnieją sposoby na zaangażowanie dziecka w proces gotowania. Może ono dodawać składniki, które przygotujesz, albo je odmierzać. Może zostać „zastępcą szefa kuchni” i siekać warzywa i owoce, zaczynając od łatwych zadań, takich jak krojenie banana niezbyt ostrym nożem.

Udział dziecka w czynnościach kuchennych początkowo raczej nie przyspieszy samego procesu gotowania (choć ostatecznie taki będzie efekt), ale umożliwi naukę w różnych obszarach: w czytaniu przepisów kryje się wiele matematyki – trzeba dodać łyżeczkę jednego produktu czy ćwierć szklanki innego; umiejętności motoryczne wykorzystywane są do mieszania i krojenia; przygotowanie ładnego talerza związane jest ze stymulacją wzrokową; umiejętność słuchania potrzebna jest do prawidłowego wykonania poleceń. Poza tym gotowanie niezaprzeczalnie wiąże się z różnorodnością aromatów, które stymulują zmysł węchu (Sher, 2018).

źródło: Codzienne gry i zabawy…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s