Scenariusz zajęć prowadzonych metodą M.Montessori w Przedszkolu Miejskim Nr 3 im. M. Montessori w Kołobrzegu

Temat: Wprowadzenie pojemników smakowych według pedagogiki M.
Montessori.

Cele ogólne: – zapoznanie z nowym materiałem rozwojowym
– rozwijanie zmysłu smaku
– rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
– przestrzeganie zasad pracy wolnej
Cele operacyjne: ( dziecko)
– potrafi rozróżnić smaki: słodki, słony, kwaśny, gorzki
– zna materiał rozwojowy M. Montessori
– umie samodzielnie pracować na dywaniku
– zna zasady pracy wolnej
Metody – czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
– słowne: rozmowa, objaśnienia
– oglądowe: obserwacja i pokaz
– inne: metoda M. Montessori, elementy kinezjologii edukacyjnej
Formy – z całą grupą, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: 8 szklanek, 8 zakraplaczy, łyżeczka, 4 roztwory( słodki,
kwaśny, gorzki, słony), miska z wodą, materiał rozwojowy, dywaniki,
owoce, warzywa, płyta CD, odtwarzacz

Przebieg

1. „Dotyk kropli wody”– ćwiczenie ciszy.
· Nauczyciel ustawia miskę z wodą pośrodku dywanu
· Dzieci obserwują wodę, uspokajają się wraz z nią
· Nauczyciel dotyka wodą dzieci i zaprasza do zajęć

2. „Zagadki smakowe”– rozpoznawanie i określanie smaku owoców i warzyw z zawiązanymi oczami.
· Nauczyciel prezentuje owoce i warzywa
· Dziecko degustuje z zawiązanymi oczami, określa ich smak

3. „Pojemniki smakowe”– dobieranie roztworów o różnym smaku w pary wg założeń pedagogiki M. Montessori.
· Nauczyciel sporządza 4 roztwory( słodki, słony, kwaśny, gorzki)z wykorzystaniem cukru, soli, soku z cytryny, soku z grejfruta)
· N – l umieszcza roztwory w ośmiu szklankach, po dwa smaki takie same
· Prezentuje dzieciom sposób degustacji za pomocą zakraplacza
· Zaprasza chętne dziecko do siebie i wydaje polecenie;
– odszukaj taki smak jak ten, spośród innych
– dziecko degustuje i wybiera odpowiedni smak
· To samo ćwiczenie powtarzamy z chętnymi dziećmi do momentu, aż wszystkie smaki dobierzemy w pary.
· Odkładamy pojemniki smakowe do kącika praktycznych ćwiczeń dnia codziennego.
· Ustalamy zasady korzystania z pojemników.

4. Zabawa ruchowa z elementami kinezjologii edukacyjnej przy piosence pt; „ Rysuj motyla” odtworzonej z płyty cd.
· Dzieci rysują ósemki w powietrzu nogą, nosem, okiem.

5. Praca indywidualna dzieci z wykorzystaniem materiału rozwojowego M. Montessori.( materiał językowy, matematyczny, zmysłowy, kosmiczny, praktyczny)
· Nauczyciel zaprasza dzieci do pracy wolnej na dywanikach.
· Dzieci wybierają materiał i pracują samodzielnie.
· Nauczyciel jest obserwatorem i pomocnikiem dziecka.
· Po skończonej pracy dzieci odkładają materiał na wyznaczone miejsce.

6. Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział w zajęciach (Elżbieta Litwinionek, edux.pl, 2009).

fot. sylwiaiwan.com