Dzięki odrobinie kreatywności zwyczajna tkanina może zapewnić autystycznemu dziecku godziny rozrywki.

Spadochron

Możecie naprawdę dobrze się bawić, zmieniając duży kawałek materiału (na przykład prześcieradło) w niby-spadachron. Okazję do rozmowy stworzysz na przykład w ten sposób: poproś dwie osoby o przytrzymanie materiału z dwóch stron i zachęć dziecko, by zdecydowało, czy chce przebiec pod nim, czy też przeskoczyć nad nim. Na spadachronie możesz także umieścić balony, piłeczki lub miękkie zabawki i sprawić, że będą podskakiwać, podnosząc go w górę i w dół.

Huśtanie się i ślizganie

Twoje dziecko może lubić się huśtać na upozorowanej huśtawce. Poproś dwie dorosłe osoby o przytrzymanie kawałka materiału (o wymiarach 2 m na 1 m) i zachęć dziecko, by usiadło lub położyło się na nim. Następnie dorośli podnoszą materiał i kołyszą nim na boki. łatwo zmienisz huśtawkę w ślizgawkę, jeśli zaangażujesz tylko jednego dorosłego, poprosisz dziecko, by usiadło na kawałku materiału i pociągniesz je dokoła pokoju – jak na sankach. Stworzy to wiele okazji do komunikacji – dziecko może wybierać między huśtawką a ślizgawką lub prosić o inne formy, takie jak „delikatne/mocne huśtanie”, „szybkie/powolne ślizganie”, a także liczyć „bujnięcia”.

Szaliki

Zwykła torba wypełniona szalikami tworzy wiele okazji do komunikacji między tobą a twoim dzieckiem. Jeśli zbierzesz torbę szalików lub niewielkich kawałków materiału (najlepiej przejrzystych), zainicjujesz wiele ciekawych zabaw, śpiewając na melodię Morskich opowieści:

Co dziś zrobimy z szalikami?

Co dziś zrobimy z szalikami?

Co dziś zrobimy z szalikami?

Co zrobimy najpierw?

I dodając pomysły takie jak:

  • będziemy w nie dmuchali,
  • zakryjemy nimi oczy,
  • rzucimy w powietrze i złapiemy.

Namioty i tipi

Dobrą zabawę gwarantują też duże kawałki materiału (takie jak prześcieradła, koce lub ręczniki) zawieszane na kanapach, krzesłach i suszarkach tak, by tworzyły namioty, w których będziecie się bawić. Możecie w nich grać w gry, organizować pikniki lub przynieść sobie latarki i bawić się w pościg za światłem (podczas którego oboje macie latarki i próbujecie złapać swoje światełka).

Koc ratunkowy

Koce ratunkowe to duże kawałki błyszczącego, srebrnego materiału (jak gruba folia aluminiowa w rozmiarze prześcieradła). Świetnie nadają się one do tego, by się pod nimi schować. Innym pomysłem na zabawę jest umieszczanie świecących i grających zabawek pod kocem – jest srebrny i szeleści, co może dać dyskotekowy efekt (przy okazji: nie zapomnij kupić nowej folii, jeśli wykorzystasz tę z apteczki).

Zabawa w hot doga

Niektóre autystyczne dzieci lubią uczucie ciasności i ciepło związane z tym, że są owinięte kocem. Możecie się pobawić tak, że dziecko położy się na skraju większego kawałka materiału, maty od jogi, dywanu lub czegoś podobnego, a ty mocno je zawiniesz (jak naleśnik lub hot doga). Spróbuj mocno ścisnąć malucha i udawaj, że dodajesz sera, ogórków, sałaty i ketchupu. Możesz stworzyć wiele okazji do komunikacji: zapytaj, które z niby-produktów masz dodać do dziecka – a potem je „zjedz” (Griffin, Sandler, 2018).

źródło: S. Griffin, D. Sandler, Motywuj do komunikacji…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s