Reklamy

Należy zacząć jak zawsze od organizacji. Jako pomoc w organizowaniu dzieci z ASD można wykorzystać ich zdolność do myślenia obrazami

Organizacja

„Powszechnie stosowana strategia polega na wykorzystywaniu serii obrazków, pokazujących sekwencję zdarzeń lub zadań do wykonania. Szczegóły wykonania i stosowania. Szczegóły wykonania i stosowania takiego organizatora w wielkiej mierze zależą od dziecka.

Stwórz organizator wizualny

Tworząc organizator, zadaj sobie przede wszystkim pytanie, co chcesz dzięki niemu osiągnąć. Możesz chcieć stworzyć taki, który pokazuje kolejność przedmiotów i wydarzeń w ciągu całego dnia w szkole, albo też tylko jednego bloku nauczania. Możesz też chcieć tylko rozbić zadania, które dziecko ma do wykonania podczas pisania zarysu projektu lub podczas czytania.

Kiedy zdecydujesz, jaki cel chcesz osiągnąć, pomyśl, jaką fizyczną formę organizator ma przyjąć. Jeżeli dziecko nie chce być traktowane inaczej niż reszta, może będziesz chciał stworzyć duży organizator, nadający się do pracy z całą klasą. Jeżeli dziecko potrzebuje więcej pomocy, bardziej użyteczny może okazać się organizator osobisty, umieszczony na jego lub jej ławce.

Następny krok to stworzenie obrazków, które będą symbolizowały zadanie lub wydarzenie. Dla niektórych dzieci trudne może być interpretowanie obrazków abstrakcyjnych, lepiej więc sprawdzą się fotografie rzeczywistych przedmiotów. Np., jeżeli robisz organizator na cały dzień, możesz przygotować fotografię książki, która będzie symbolizowała czas na czytanie, lub fotografię komputera na technologię informacyjną. Dla niektórych dzieci wystarczy kolorowy rysunek książki lub komputera. Kolor często pomaga. Ponadto powinieneś napisać pod obrazkiem słowo mu odpowiadające (np. „czytanie” pod obrazkiem książki).

Ostatnie zadanie to przymocować jakąś substancję klejącą na odwrocie każdego obrazka i wykonać pasek, do którego obrazki będą przyczepione.

Stosując wizualny organizator po raz pierwszy upewnij się, że dziecko rozumie związek między obrazkiem a danym działaniem. Wprowadzaj obrazki stopniowo, jeden na raz, wyciągając je na początku danej aktywności i odkładając na zakończenie. Kontynuuj aż do momentu, kiedy w umyśle dziecka powstanie wyraźny zawiązek, następnie przejdź do uporządkowanego ciągu obrazków, w którym występują one jeden po drugim w takiej kolejności, w jakiej czynności będą miały miejsce.

Ustaliwszy to wszystko upewnij się, że to, co zostało przygotowane na organizatorze jest realizowane z dzieckiem lub z całą klasą. Jeżeli tworzysz organizatory dla bloków czasowych lub na cały dzień, byłoby dobrze przejrzeć je z dzieckiem zanim zaczną się zajęcia, aby było ono na tyle przygotowane, na ile to jest możliwe. Wszelkie zmiany porządku należy starannie wyjaśnić, zanim się rozda obrazki.

Uprzedzaj o zmianach

Uprzedź dziecko tak wcześniej, jak tylko to możliwe o przewidzianych zmianach w programie. Podaj mu powód zmiany i zmień mu organizator wizualny. Porozmawiaj z nim o tej sytuacji i dokładnie powiedz, co będzie wymagane. Przećwicz z nim nową aktywność, jeśli to będzie możliwe.

Listy i plany

Stosuj kolory i, jeśli to możliwe, bardzo wyraźne wizualnie symbole, w celu wskazania różnych miejsc w klasie i różnych czynności.Np. niebieska półka to taka, na której leżą pomoce do matematyki. Na czerwonej półce leżą pomoce do nauki języków, etc. Upewnij się, że etykiety są jasne i zrozumiałe. Jeżeli to możliwe, zastosuj tą symbolikę na terenie całej szkoły tak, by różne miejsca w szkole były oznaczone różnymi kolorami lub łatwymi do rozpoznania symbolami.

Zrób mapę szkoły

Jeżeli dziecko ma trudności w odnajdywaniu różnych miejsc w szkole lub zrozumieniu, gdzie mu wolno iść, zrób kolorową mapę kodową. Wyznacz konkretny kolor dla oznaczenia miejsc, w które dziecko może się udać tylko za zezwoleniem nauczyciela lub w nagłym przypadku. Nie mów mu, że są to miejsca, gdzie „nie wolno mu iść”, bo może to wziąć dosłownie i nie zrobić tego nawet w sytuacji ekstremalnej.

Zorganizuj dziecko tak, by przychodziło do szkoły wcześniej

Jeżeli dziecko ma problem ze zorganizowaniem siebie na początku dnia lub z uspokojeniem się, umów się z nim tak, by przychodziło do szkoły wcześniej. Pomyśl o miejscu, do którego może się udać (np. biblioteka) i w którym może się zrelaksować i przygotować do pobytu w szkole, zanim pójdzie do klasy.

Starannie wybierz dziecku miejsce w klasie

Jednym z najważniejszych czynników, który należy uwzględnić przy wyborze miejsca dla dziecka z ASD, jest jego nadwrażliwość zmysłowa. Musisz wziąć pod uwagę czynniki rozpraszające w różnych miejscach w klasie. Dziecko powinno znajdować się z dala od tych miejsc, w których jest prawdopodobne, ze inne dzieci będą robiły coś, co je rozprasza, takich np. jak mata, kącik sztuki lub drzwi do klasy. Przestrzeń klasową można tak zaaranżować, aby być pewnym, że do zabawy i do pracy są przeznaczone zupełnie inne przestrzenie.

Niektóre dzieci mogą nawet woleć siedzieć twarzą do ściany lub do okna (pod warunkiem, że nic rozpraszającego się za nim nie dzieje), tak by za bardzo nie zwracać uwagi na innych. Możesz jego stolik ustawić w ten sposób, żeby dziecko mogło się odseparować, jeśli tego chce.

Pomyśl także o tym, by dziecku było łatwo wyjść do miejsca odosobnienia lub po pomoc do nauczyciela” (Winter, 2011).

Powiązane tematy w zakładce

METODY TECHNIKI NARZĘDZIA SPOSOBY

Rady dla nauczycieli mających w klasie dziecko z ASD

źródło: M. Winter: „Zespół Aspergera Co nauczyciel wiedzieć powinien…”, Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2011

Pakiet lekcji „Emocje” dla ucznia ze spektrum autyzmu zawiera:

  1. Ogólnie o emocjach… Podstawowe emocje
  2. Radość – arkusz pracy + miniwykład
  3. Nieśmiałość – arkusz pracy + miniwykład
  4. Strach – arkusz pracy + miniwykład
  5. Dodatki pdf

Opłata jednorazowa, niezależna od subskrybcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony i publikowanych treści

Reklamy

2 myśli w temacie “Jakie strategie można zastosować w klasie? Uczeń z ASD

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s