Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Zajęcia sportowe w szkole oprócz zdobywania formy i nowych umiejętności powinny służyć zabawie, pozbyciu się nadmiaru energii i poprawieniu samopoczucia

Ogólne zajęcia sportowe – zarówno to odbywające się w przeznaczonej do nich sali gimnastycznej, jak i szkolnej stołówce – są zazwyczaj organizowane w dużych, jasno oświetlonych pomieszczeniach, w których brakuje materiałów pochłaniających dźwięki. Odbijający się od ścian pomieszczenia dźwięk głosów, gwizdka, piłek i innego sprzęty sportowego może się przyczynić do powstawania silnego echa. Doświadczenie sensoryczne może ulec wzmocnieniu, a nawet stać się nieznośne, jeśli nauczyciel stara się zwrócić uwagę uczniów przenikliwym dźwiękiem gwizdka. Nader często uczniowie są instruowani, aby cicho wejść do klasy i zająć miejsca, podczas gdy nauczyciel informuje ich o przewidzianych na ten dzień zajęciach sportowych. Oto strategie, jakie można wykorzystać w tej sytuacji w tej sytuacji:

  • Daj uczniom 5 minut swobody, zanim poprosisz ich, aby usiedli i się uciszyli.
  • W szkole podstawowej poproś nauczyciela wychowania fizycznego, aby przyszedł do klasy i omówił z dziećmi zajęcia sportowe, a następnie zaprowadził grupę na salę sportową.
  • Umieść w pomieszczeniu maty pochłaniające dźwięki.
  • Wyeliminuj użycie gwizdka, w zamian stosując naprzemienne gaszenie i zapalanie światła, jeśli potrzebne jest zwrócenie uwagi uczniów.
  • Jeśli to możliwe, pozwól wrażliwym uczniom pracować w mniejszych grupach.
  • Rozważ, czy uczniowi przysługuje prawo uczestniczenia w odpowiednio dostosowanych zajęciach wychowania fizycznego, których świadczenie jest obowiązkowe na mocy Ustawy o kształceniu specjalnym” (Biel, 2015). Zajęcia tego typu zwykle organizuje się się w dużych pomieszczeniach, ale na ogół w mniejszych grupach, i prowadzi je specjalista z zakresu wychowania fizycznego dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

źródło:L. Biel: „Integracja sensoryczna…”, WUJ, Kraków 2015

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: