Pomóżcie rówieśnikom osób z ASD w zrozumieniu tego zaburzenia.

Jeśli przybliżymy młodym ludziom temat autyzmu oraz wskażemy, jak to zaburzenia wpływa na życie osób, które otrzymały taką diagnozę, będą oni bardziej przyjaźni i wspierający wobec swoich rówieśników z autyzmem. Wszyscy bywamy nieufni wobec tego, czego nie rozumiemy, należy zatem dbać o wzrost świadomości w tej kwestii wśród całej społeczności szkolnej.

Informując o autyzmie na wszystkich poziomach kształcenia w danej szkole, całą jej społeczność, pomagamy w kształtowaniu pozytywnej postawy wobec osób z ASD. Dzięki temu autystyczni uczniowie będą lepiej zintegrowani ze szkołą, zyskają bowiem większą akceptację i pewność siebie. Rozpoczęcie nauczania przedmiotu wiedza o społeczeństwie w klasie ósmej szkoły podstawowej to idealny moment, by wprowadzić treści na temat autyzmu – przyswojone wówczas zasady będą towarzyszyć uczniom w kolejnych klasach i pośrednio wpływać na poszczególne grupy wiekowe. Można także wpleść kilka sesji poświęconych tej problematyce w program wychowania do życia w rodzinie.

Warto przygotować książeczkę zachęcającą do rozważań na temat ASD. Wiele osób z tym zaburzeniem cieszy się, gdy ludzie rozumieją ich trudności, jednakże należy wprowadzać tę metodę ostrożnie. Upewnijcie się, że opisom obszarów problemowych zawartych w publikacji towarzyszą przykłady, dzięki którym uczniowie mogą osadzić swoje wiadomości w tej kwestii w odpowiednim kontekście. Dopilnujcie także, by zostały omówione mocne strony osób autystycznych, takie jak skupienie, szczerość, zdolność wyszukiwania i gromadzenia informacji czy wiedza na temat ich szczególnych zainteresowań. Niech pozostali uczniowie w klasie zastanowią się, jak mogą okazać wsparcie swoim kolegom z autyzmem i stworzyć dla nich przyjazne środowisko w szkole.

Wskazówka dla nauczyciela

Zdobądźcie zgodę uczniów i ich rodziców na dyskutowanie na temat autyzmu w klasie, nie podawajcie imion i nie omawiajcie konkretnych przypadków podczas zajęć (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych…, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s