Uczniowie ze spektrum autyzmu potrzebują, by ktoś nimi pokierował podczas przygotowania projektów długoterminowych. Nie wystarczy im krótka notatka oraz polecenie, aby wzięli się do pracy.

Wypracowanie może stanowić mniej stresującą formę zdobywania ocen, a jednocześnie pomaga w przygotowaniu się do egzaminów z języka ojczystego. W teorii zakłada uzyskanie większego wsparcia, sporo czasu, elastyczność w odniesieniu do tematu oraz możliwość wprowadzenia poprawek. W rzeczywistości jednak dla niektórych uczniów z autyzmem taka praca może być dezorientująca i mało uporządkowana.

Pomóżcie uczniom z ASD poradzić sobie z pracą zaliczeniową. W tym celu sprecyzujcie swoje oczekiwania:

  • Jeśli temat jest dowolny lub istnieje kilka zagadnień do wyboru, uczniowie mogą utknąć w martwym punkcie. Przeprowadźcie ich przez proces dokonywania wyboru i/lub zredukujcie liczbę opcji.
  • Regularnie monitorujcie pracę uczniów, by oceniać postępy i przypominać o ostatecznym terminie. Upewnijcie się, że zapisali datę oddania pracy lub projektu.
  • Dopilnujcie, by wasi podopieczni zrozumieli, czego się od nich oczekuje. Zapiszcie podtytuły, tytuły i limit słów na rozdział – wszystko, co pomoże pokierować uczniów.
  • Jeśli trzeba przeprowadzić badania, upewnijcie się, że uczniowie wiedzą, jak to zrobić, zasugerujcie odpowiednie źródła informacji.
  • Nie zakładajcie, że uczniowie przyswoili wszystko to, co usłyszeli na lekcji. Może sprawiaj,ą wrażenie, jakby rozumieli, a tak naprawdę uchwycili tylko część tego, co zostało powiedziane.
  • Pokażcie uczniom przykłady prac, żeby wiedzieli, jak powinny wyglądać ich własne.
  • Jeśli zadanie wymaga wyrażenia osobistej opinii, reakcji emocjonalnej lub kreatywnego pisania, uczniowie mogą potrzebować, by ktoś nimi pokierował.

Wskazówka dla nauczyciela

Gdy tytuł pracy zostanie określony, przekażcie uczniom arkusz z zapisanymi terminami oddania, informacją o limicie słów, zasadami dotyczącymi wyglądu pracy i jej prezentacji, listą źródeł oraz punktów, do których należy się odnieść.

Dodatkowy pomysł

Poświęćcie część lekcji na to, by dowiedzieć się, jak uczniowie radzą sobie z przygotowaniem pracy, co okazało się dla nich przydatne i tak dalej. Mogliby też współpracować, aby nawzajem się wspierać, szczególnie korzystając z systemu koleżeńskiego (Bullock 2018).

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s