Reklamy
Reklamy

Niektórzy uczniowie zajmują się nieustannie swoimi przedmiotami lub ich myśli i wypowiedzi krążą wokół ulubionych tematów lub wykazują inne zachowania spowalniające proces uczenia się w trakcie lekcji…

Co możemy zrobić żeby uczeń uczestniczył w zajęciach?

Próby wyeliminowania zachowań perseweracyjnych bez znalezienia i zwalczenia źródła ich przyczyny nie przyniosą dobrych rezultatów można natomiast ustalić limit czasu przeznaczonego na tego typu zachowania.

Gdy uczeń zaczyna zajmować się „swoimi sprawami” w toku zajęć – ustaw minutnik, budzik lub klepsydrę na określony czas, który razem ustaliliście. Wytłumacz, że jego czas właśnie się skończył. Kiedy zauważy na klepsydrze lub usłyszy określony alarm musi dołączyć do klasy i zacząć robić to co reszta grupy. Z czasem, z tygodnia na tydzień – stopniowo zmniejszaj czas trwania jego „przerwy”.

Możesz zwizualizować to na osi czasu lub na osobnych obrazkach:

  1. Obrazek (początek osi): – klepsydra lub minutnik na pierwszym planie, w tle uczeń pochłonięty „swoimi” aktywnościami.
  2. Obrazek: minutnik/budzik dzwoni, lub klepsydra się przesypała – minęło 10 minut. Możesz przedstawić na zegarze.
  3. Obrazek: uczeń wraca do grupy.

Plan powieś/przyczep w widocznym dla ucznia miejscu.

Przypominaj o powrocie, najlepiej 1-2 minuty przed końcem ustalonego czasu.

#pomysły#perseweracje#ASD#zaburzenia pokrewne

®Sylwia Iwan

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: