Reklamy

pokemon-bulbasaur-3d-printed-planter-printaworld-2

W przypadku autystycznego dziecka – zachowującego się w sposób samostymulacyjny bodźce, których doznaje, są wskazówką – jak z nim pracować

„W przypadku zachowań powtarzalnych lub perseweracji najistotniejsza jest przyjemność czerpana z danej czynności motorycznej. To co łączy albo co jest elementem wspólnym samostymulacji i perseweracji jest, fakt, że czynność motoryczna, taka jak ustawianie zabawek w linii prostej, albo otwierania i zamykanie drzwi, składa się  z czynników sensorycznych: bodźce zmysłowe, wynikające z powtarzania tego samego ruchu rękami, sprawiają dziecku przyjemność. Może też występować czynnik wizualny, jeśli dziecko otwiera i zamyka drzwi, dzięki czemu osiąga rytmiczny schemat ruchu” (Greenspan, Wieder, 2014).

Perseweracja (łac. perseveratio – obstawanie przy czymś) – objawy niektórych zaburzeń psychicznych, polegający na uporczywym powtarzaniu tej samej czynności (mogą być to słowa, zdania, skojarzenia, ale również fragmenty melodii lub omyłki), mimo zaniku wywołującej ją przyczyny (Bilikiewicz, Strzyżewski, 1992).

 Odkryj co o kreślona czynność dziecku daje

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s