Reklamy
Reklamy

Zasada dodawania pisemnego jest prosta. Metoda jest następująca: piszemy liczby dokładnie pod sobą, wyrównane do prawej, i zaczynamy rachunki od prawej strony, od cyfr jedności. Potem dodajemy dziesiątki, setki… I tak dalej

Gdy chcemy szybko dodać liczby dwucyfrowe w pamięci, powinniśmy postępować inaczej. Dodaje się je nie od prawej strony, lecz od lewej, a mianowicie:

działanie1

Chodzi tutaj o ułatwienie sobie zadania, rozkładając liczby na mniejsze, poręczniejsze kąski. Czyli najpierw do pierwszej liczby dodajemy wyłącznie dziesiątki, a dopiero później jedności. Ich jednoczesne dodawanie w głowie byłoby zbyt trudne.

Jeśli chciałbyś o podobnych sposobach obliczeniowych dowiedzieć się więcej, mogę polecić dwie książki, z których pochodzą opisane wyżej metody. Po pierwsze Matemagię amerykańskiego matematyka Arthura Benjamina, który rozwinął triki obliczeniowe do takiego stopnia, że zaczął z nimi występować jako magik. Drugą książkę, zatytułowaną Liczenie z mistrzem świata, napisał niemiecki rachmistrz Gert Mittring, znany ze swej umiejętności szybkich obliczeń. Mittring to kilkukrotny mistrz świata w liczeniu w pamięci, który w ciągu kilku sekund potrafi wyciągnąć pierwiastek 13 stopnia ze stucyfrowej liczby. W głowie! (Dambeck, 2012).

źródło: H. Dambeck: Im więcej dziur, tym mniej sera…” PWN, Warszawa 2012


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: