Reklamy
Reklamy
Reklamy

Wiele dzieci z autyzmem uczy się wzrokowo

Wzrokowo

Pamiętaj, że wiele z tych dzieci uczy się wzrokowo. Każde wzrokowe ogniwo może uczniowi pomóc. Dostępne jest wiele książek na temat strategii wzrokowych i wzrokowych organizatorów informacji do zastosowania w klasie.

Rób coś wtedy kiedy mówisz

Bardzo często wydaje się, że dziecko z ZA, nie uważa wtedy, kiedy inni ludzie mówią. Nie ma ono wielkiego pożytku z mowy ciała i nie patrzy w sposób naturalny na ludzi wtedy, kiedy mówią. W takim przypadku pomaga mu, jeśli nie patrzy na ciebie.

Prawdą może być coś zupełnie przeciwnego. Do dziecka z ZA może nie docierać nic z tego, co mówisz, jeśli sprawia wrażenie, że nie patrzy na ciebie i nie słucha tego, co mówisz, lub też może z rozmowy wyłapywać tylko pojedyncze słowa lub zwroty.

Jeżeli to możliwe, rób coś, co jest wizualnie ciekawe i związane z tym, co mówisz. Np. wykorzystaj jakiś model lub zrób diagram. Zachęci to dziecko, by na Ciebie patrzyło i zacznie ono wtedy wyłapywać znaczenie języka ciała. Pomoże mu to także zapamiętać, o czym mówiłeś, poprzez powiązanie tematu z czymś wizualnym, co łatwiej utrwala się w pamięci.

Wykorzystaj specjalne zainteresowania

Zainteresowania specjalne są olbrzymim źródłem motywacji dla dziecka z autyzmem. Jest wiele sposobów, dzięki którym możesz je wykorzystać do swoich celów, na przykład:

  • Odnieś pracę, którą wykonujesz, do jego specjalnych zainteresowań. Jeżeli np. są to samoloty, a ty przerabiasz pojęcie czasu na lekcji matematyki, możesz oprzeć lekcję na rozkładzie lotów.
  • Pokaż mu, że to, czego się uczy, pomoże mu znaleźć więcej informacji na temat jego zainteresowań.
  • Nagradzając poświęć trochę czasu, wypytując je o jego specjalne zainteresowania (np. po zakończeniu pracy nad czymś, możecie wspólnie spędzić 10 minut w bibliotece).
  • Wykorzystaj specjalne zainteresowania, by podnieść jego status w klasie (np. jeżeli jest świetne w komputerach, niech zostanie przewodnikiem komputerowym, pomagając innym dzieciom).

Swoje metody

Kiedy już dziecko rozpracowało jakieś zadanie, niech Ci wyjaśni metodę, którą zastosowało. Bądź przygotowanym na to, by pozwalać dziecku przez cały czas pracy stosować niekonwencjonalne techniki i procesy.

Używaj czasomierzy

Dziecko z ZA często ma słabe poczucie czasu. Wykorzystaj czasomierz do gotowania jajek lub inne, łatwe do śledzenia (klepsydra) urządzenie, by nastawić czas na wykonanie danej czynności. Zaznacz, że dziecko powinno czynność tę w określonym czasie skończyć. Jeżeli zaczniesz stosować tę strategię, kontynuuj. Nie oczekuj od dziecka, że będzie pracowało poza czasem wyznaczonym przez czasomierz. Pochwal je, kiedy skończy wymagana pracę. Zachęć, by pobiło swój wynik osiągnięty poprzednim razem. W ten sposób dziecko pracuje, wchodząc w konkurencję samo ze sobą, nie z innymi dziećmi w klasie.

Mówiąca piłeczka

Podczas dyskusji w klasie używaj piłeczki lub innego przedmiotu, który przechodzi do tej osoby, która ma głos. Pozwoli to dziecku z ZA czekać na swoją kolej i nie przerywać innym w trakcie dyskusji. Wyjaśnij powody dla których trzeba czekać na swoją kolej.

Alternatywne metody robienia notatek

Jeżeli dziecko ma problemy z pisaniem, zastosuj różnorodne metody do notowania. Dziecko może pisać na zmianę z asystentem nauczyciela, można wykorzystać dyktafon, prace można napisać na komputerze, albo wypisać słowa kluczowe, za pomocą których  dziecko wypełnia luki w tekście. Jeśli to tylko możliwe, unikaj przepisywania z tablicy. Pisanie szkicu pracy na brudno – też może być stresujące. Dziecko może więcej się nauczyć od razu pisząc na czysto. (Kiedy jest naprawdę mało czasu – pozwól zrobić zdjęcie telefonem komórkowym).

Grupy dobierane

Zawsze do zabaw w grupach sam/a dobieraj dzieci – będzie wówczas pewne, że dziecko nie zostanie wykluczone z powodu trudności w interakcjach społecznych i we współzawodnictwie sportowym, dzieci z ASD bardzo często są tymi, które rówieśnicy wybierają na końcu…(Winter, 2011).

Temat będzie poszerzany w kolejnych postach.

źródło: M. Winter: „Zespół Aspergera Co nauczyciel wiedzieć powinien…”, Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2011

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
kingfisher.page

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: