Wiele dzieci z autyzmem uczy się wzrokowo
Wzrokowo
Pamiętaj, że wiele z tych dzieci uczy się wzrokowo. Każde wzrokowe ogniwo może uczniowi pomóc. Dostępne jest wiele książek na temat strategii wzrokowych i wzrokowych organizatorów informacji do zastosowania w klasie.
Rób coś wtedy kiedy mówisz
Bardzo często wydaje się, że dziecko z ZA, nie uważa wtedy, kiedy inni ludzie mówią. Nie ma ono wielkiego pożytku z mowy ciała i nie patrzy w sposób naturalny na ludzi wtedy, kiedy mówią. W takim przypadku pomaga mu, jeśli nie patrzy na ciebie.
Prawdą może być coś zupełnie przeciwnego. Do dziecka z ZA może nie docierać nic z tego, co mówisz, jeśli sprawia wrażenie, że nie patrzy na ciebie i nie słucha tego, co mówisz, lub też może z rozmowy wyłapywać tylko pojedyncze słowa lub zwroty.
Jeżeli to możliwe, rób coś, co jest wizualnie ciekawe i związane z tym, co mówisz. Np. wykorzystaj jakiś model lub zrób diagram. Zachęci to dziecko, by na Ciebie patrzyło i zacznie ono wtedy wyłapywać znaczenie języka ciała. Pomoże mu to także zapamiętać, o czym mówiłeś, poprzez powiązanie tematu z czymś wizualnym, co łatwiej utrwala się w pamięci.
Wykorzystaj specjalne zainteresowania
Zainteresowania specjalne są olbrzymim źródłem motywacji dla dziecka z autyzmem. Jest wiele sposobów, dzięki którym możesz je wykorzystać do swoich celów, na przykład:
- Odnieś pracę, którą wykonujesz, do jego specjalnych zainteresowań. Jeżeli np. są to samoloty, a ty przerabiasz pojęcie czasu na lekcji matematyki, możesz oprzeć lekcję na rozkładzie lotów.
- Pokaż mu, że to, czego się uczy, pomoże mu znaleźć więcej informacji na temat jego zainteresowań.
- Nagradzając poświęć trochę czasu, wypytując je o jego specjalne zainteresowania (np. po zakończeniu pracy nad czymś, możecie wspólnie spędzić 10 minut w bibliotece).
- Wykorzystaj specjalne zainteresowania, by podnieść jego status w klasie (np. jeżeli jest świetne w komputerach, niech zostanie przewodnikiem komputerowym, pomagając innym dzieciom).
Swoje metody
Kiedy już dziecko rozpracowało jakieś zadanie, niech Ci wyjaśni metodę, którą zastosowało. Bądź przygotowanym na to, by pozwalać dziecku przez cały czas pracy stosować niekonwencjonalne techniki i procesy.
Używaj czasomierzy
Dziecko z ZA często ma słabe poczucie czasu. Wykorzystaj czasomierz do gotowania jajek lub inne, łatwe do śledzenia (klepsydra) urządzenie, by nastawić czas na wykonanie danej czynności. Zaznacz, że dziecko powinno czynność tę w określonym czasie skończyć. Jeżeli zaczniesz stosować tę strategię, kontynuuj. Nie oczekuj od dziecka, że będzie pracowało poza czasem wyznaczonym przez czasomierz. Pochwal je, kiedy skończy wymagana pracę. Zachęć, by pobiło swój wynik osiągnięty poprzednim razem. W ten sposób dziecko pracuje, wchodząc w konkurencję samo ze sobą, nie z innymi dziećmi w klasie.
Mówiąca piłeczka
Podczas dyskusji w klasie używaj piłeczki lub innego przedmiotu, który przechodzi do tej osoby, która ma głos. Pozwoli to dziecku z ZA czekać na swoją kolej i nie przerywać innym w trakcie dyskusji. Wyjaśnij powody dla których trzeba czekać na swoją kolej.
Alternatywne metody robienia notatek
Jeżeli dziecko ma problemy z pisaniem, zastosuj różnorodne metody do notowania. Dziecko może pisać na zmianę z asystentem nauczyciela, można wykorzystać dyktafon, prace można napisać na komputerze, albo wypisać słowa kluczowe, za pomocą których dziecko wypełnia luki w tekście. Jeśli to tylko możliwe, unikaj przepisywania z tablicy. Pisanie szkicu pracy na brudno – też może być stresujące. Dziecko może więcej się nauczyć od razu pisząc na czysto. (Kiedy jest naprawdę mało czasu – pozwól zrobić zdjęcie telefonem komórkowym).
Grupy dobierane
Zawsze do zabaw w grupach sam/a dobieraj dzieci – będzie wówczas pewne, że dziecko nie zostanie wykluczone z powodu trudności w interakcjach społecznych i we współzawodnictwie sportowym, dzieci z ASD bardzo często są tymi, które rówieśnicy wybierają na końcu…(Winter, 2011).
Temat będzie poszerzany w kolejnych postach.
źródło: M. Winter: „Zespół Aspergera Co nauczyciel wiedzieć powinien…”, Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2011

- Komunikat wyrażający akceptację i uznanie dla dziecka – przykłady
- Spektrum autyzmu – nagrywanie lekcji
- ASD – reakcje emocjonalne, radzenie sobie z błędami
- Zacznij od imion/uczeń z ASD
- Przykuj uwagę, włączając szczególne zainteresowania ucznia z ASD
- Proste strategie językowe
- System zadań – strategie wizualne
- Autyzm – dostarczaj wskazówek wizualnych
- ASD – proste rozwiązania na lekcji
- Ocenianie
- ASD – boisko, przerwa, stres
- Dzienniczek – pokonać trudności w planowaniu
- Autyzm – instrukcje grupowe
- Książeczki wspomagania społecznego
- Agresja fizyczna – uczeń w spektrum

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm