Reklamy
Reklamy

Wizyty aklimatyzacyjne

Przejście do szkoły ponadpodstawowej oznacza dla autystycznego ucznia dużą zmianę, dlatego powinien być do niej odpowiednio wcześnie przygotowany…

Większość szkół organizuje spotkania, tak zwane dni otwarte, związane z ukończeniem przez młodych ludzi danego etapu edukacji i rozpoczęciem kolejnego. Mają one na celu zaznajomienie wszystkich uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej z nową placówką, zanim rozpoczną w niej naukę. Osoby z ASD wymagają w tej kwestii znacznie większego wsparcia ze względu na trudności, z jakimi zmagają się w sytuacjach przejściowych i innych okolicznościach powodujących zmianę w codziennej rutynie.

Wielokrotne krótkie wizyty aklimatyzacyjne są potrzebne, by osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogła poczuć się swobodnie w nowym miejscu. Zorganizujcie spotkanie w gronie rówieśników z ósmej klasy oraz kilka wizyt indywidualnych lub z rodzicami. W przypadku osób, u których poziom lęku jest bardzo wysoki, lepiej będzie, jeśli pracownik wspomagający pozostanie z nimi przez cały czas. Częste wizyty mogą być obciążające ze względu na konieczność ich zaplanowania i przygotowania, ale z pewnością sprawią, że młody człowiek szybciej zaaklimatyzuje się w nowej szkole.

Powiedzcie uczniowi, czego może oczekiwać po tych wizytach. Co będzie wówczas robić? Jak tam dotrze? Kogo spotka? Pamiętajcie o tym, że jeśli zdecydujecie się na wizytę całodniową, to uczeń może mieć trudności – spowodowane nieregularnymi godzinami, zatłoczonymi korytarzami oraz hałasem. Dlatego korzystniej jest zaplanować kilka krótszych wizyt, podczas których będzie mógł obserwować szkołę o różnych porach dnia, a dopiero w późniejszym czasie wybierze się na całodzienną wycieczkę.

Dobrym sposobem, by pomóc uczniowi w wyrażeniu jego obaw lub w tym, aby oswoił się z zmyślą o nadchodzącej zmianie, jest sprawdzenie, czy ma pytania na ten temat i potrafi je sformułować. Poproście uczniów ósmych klas (lub nauczyciela pełniącego funkcję łącznika), by zebrali w kasie pytania, które chcą zadać pracownikom lub uczniom szkoły ponadpodstawowej. Dzięki temu, korzystając z nieoficjalnej drogi, będą mogli rozwijać swoje obawy.

Wskazówka dla nauczyciela

Niech uczniowie zajrzą wcześniej na stronę internetową nowej szkoły. Warto również przekazać im plan budynku, broszury oraz wszelkie aktualne informacje o placówce, aby wraz z rodzicami przejrzeli je przed pierwszą wizytą. Pamiętajcie, rodzice także będą także odczuwali niepokój.

Zachęćcie rodziców do tego, by wcześniej pokazali swemu dziecku drogę do domu do szkoły, jeśli ta kwestia wzbudza u niego obawy. Przemierzanie tej trasy codziennie samo w sobie będzie dla ucznia procesem przejścia (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli szkół…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: