Prawa i obowiązki szkolne 6 i 7-latków

adventure playground

Które dzieci muszą, a które mogą chodzić do szkoły i przedszkola

Dzisiejsza Polityka podaje informacje o zdezorientowanych rodzicach, którzy właściwie nie wiedzą o czym mogą decydować posyłając swoje dziecko do szkoły. Posłowie PiS nie zgodzili się na wysłuchanie obywatelskie w sprawie sześciolatków więc organizacje pozarządowe zorganizowały je same w ostatnią sobotę na Uniwersytecie Warszawskim.

Obowiązek szkolny dla 7 – latków i prawo do pójścia do szkoły dla 6 – latków.

Zgodnie z ustawą od września tego roku obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7. roku życia. Dziecko 6 – letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie, o ile chodziło do przedszkola już rok wcześniej. Jeśli 6 – latek nie chodził do przedszkola (bo dotychczasowy obowiązek przedszkolny dla 5 – latków został właśnie zniesiony), to rodzice będą mogli zapisać je do pierwszej klasy, ale muszą przedstawić opinię z poradni psychologiczno – pedagogicznej o jego gotowości szkolnej. – Niestety, w nowym stanie prawnym nadal nie wiemy, czy rodzic chcący wysłać do szkoły 6 – latka będzie mógł zapisać do zerówki 5 – latka. Z planowaniem mają też problem organy prowadzące szkoły, bo nie wiadomo, ile dzieci 6 – letnich trafi do szkół, ile z nich zostanie w przedszkolach, a ile powtórzy klasę – mówi Iga Kazimierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji, współorganizatorka wysłuchania obywatelskiego.

Ponowne zapisanie dziecka do klasy I lub II, czyli powtarzanie klas.

Dzieci urodzone w 2009 r., które są już w szkle, w roku szkolnym 2015/16 będą mogły na wniosek rodziców powtarzać pierwszą klasę. Rodzic musi zgłosić wniosek w sprawie powtarzania roku do dyrektora szkoły do 31 marca 2016 r. Jego dziecko w takim wypadku będzie podlegało klasyfikacji do klasy drugiej. Jednocześnie dziecko to do końca roku szkolnego 2015/16 będzie musiało kontynuować naukę w klasie i albo będzie mogło przenieść się do przedszkola, jeśli będzie tam dla niego miejsce.

Analogicznie prawo do powtórzenia roku na wniosek rodziców otrzymają też dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. obecnie uczące się w II klasie. Dzieci te są pierwszą grupą, która rozpoczęła obowiązkowo naukę w szkole w wieku sześciu lat.

Jeszcze nie wiadomo, czego dokładnie miałyby się uczyć dzieci, które powtarzają pierwszą i drugą klasę. MEN nie ustalił dotąd, jak będzie wyglądała nowa podstawa programowa dla zerówek i pierwszych klas. Nie wiadomo też, co stanie się z rządowym podręcznikiem przygotowanym dla sześciolatków, który dla 7 – latków może okazać się jednak nieodpowiedni […]

Które dzieci muszą, a które mogą chodzić do przedszkola – różnica miedzy prawem a obowiązkiem.

Od 1 września tego roku obowiązkiem przedszkolnym będą objęte tylko dzieci 6 – letnie. Natomiast wszystkie dzieci 4- i 5- letnie mają mieć zapewnione miejsca w przedszkolach, jeśli rodzice o nie wystąpią, ale rodzice nie mają obowiązku ich tam zapisać. Dopiero od września 2017 r. miejsca w przedszkolach będą musiały być zagwarantowane, na wniosek rodziców, także dla dzieci 3 – letnich. Samorządowcy zwracają uwagę, że w praktyce ta zmiana może w najbliższym roku pozbawić trzylatki miejsca w przedszkolach […] (DĄB).

źródło: DĄB art: „Dzieci gorszych klas” (fragment), POLITYKA NR 3 (3042), 13,01-19.01.2016

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s