Reklamy
Reklamy
Reklamy

Kolorowe kwiaty – wiosenne scenariusze zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej i prostej matematyki dla dzieci ze spektrum autyzmu

Kolorowe kwiaty – scenariusz zajęć dla 3-latków

Cele ogólne:

  • Nabywanie umiejętności rozpoznawania kolorów podstawowych;
  • Doskonalenie umiejętności reagowania na określony sygnał;
  • Kształtowanie umiejętności społecznych – współdziałania w zabawach i sytuacjach zadaniowych.


Cele szczegółówe:

Dziecko:

  • Rozpoznaje wśród zbioru kwiatów kolor czerwony, niebieski, żółty, zielony;
  • Staje na kolorze chusty animacyjnej wg. poleceń nauczyciela np. żółty słoneczko – staje na żółtym polu;
  • Na przerwę w muzyce wchodzi do środka szarfy;
  • Uczestniczy w zabawie z chustą animacyjną;
  • Zgodnie współdziała z dziećmi podczas zabawy ruchowej;
  • Razem z dziećmi przykleja plastelinę na kartonowy kwiatek.


Metody pracy: czynna, zad. do wykonania, słowna, oglądowa

Formy pracy: z całą grupą

Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna, kolorowe kwiatki, plastelina, szarfy, odtwarzacz mp3, pendrive




Przebieg zajęć:

Wprowadzenie: Przeczytanie Listu od Pani Wiosny

Kochane dzieci!

Czy wiecie dzieci jaką mamy porę roku? A jaki miesiąc? Kwiecień 🙂 W kwietniu jest czasem słońce, czasem deszcz, a nawet śnieg tak jak wczoraj. Dlatego mówi się: Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata. Mam do Was kilka zadań do wykonania, dacie radę?

1. Zatańczcie dla mnie jak motylki na łące. A na przerwie w muzyce niech każdy motylek odpocznie na kolorowym kwiatku.

Dowolny taniec do muzyki, na przerwę w muzyce motylki lecą do kwiatków (Szarf).

Wykonaliście pierwsze zadanie znakomicie! A teraz:

2. Pokażcie mi, że znacie kolory na chuście, bo zimą wszystko było białe i martwię się, że zapomnieliście, jakie poznaliście kolory.


Zabawa z chustą animacyjną – Kolory


W kwietniu może wiać silny albo slaby wiatr, umiecie taki zrobić?


Zabawa z chustą animacyjną – Wiatr

3. Zima pomieszała mi w koszyczku wszystkie kwiatki. Nie wiem co mam w takiej sytuacji z nimi zrobić. Pomóżcie mi proszę.


Zabawa matematyczna – segregowanie kwiatków wg. koloru

4. Ozdóbcie kwiaty plasteliną.


Wyklejanie i rozcieranie plasteliny na kartonowych kwiatach.

5. Podziękowanie za udział w zajęciach

autor: Anna Wieczorek-Zajkiewicz


Zabawy z chustą animacyjną Klanza

Coraz częściej szukając propozycji zabaw dla dzieci napotykamy na taką nazwę jak chusta Klanza lub chusta animacyjna lub też chusta edukacyjna. Co to jest chusta Klanza? Jak jej używać oraz w czym jest lepsza od innych form zabawy?

Co to chusta animacyjna Klanza?

Chusta animacyjna Klanza przypomina swoim wyglądem spadochron uszyty z trójkątnych, kolorowych kawałków materiału. Trójkąty zszyte są ze sobą, tworząc duże koło o średnicy od 3m do 7m. Brzegi obszyte są taśmą z uchwytami tak, aby dzieci swobodnie mogły ją chwycić. Mimo, że jest po rozłożeniu ma duże rozmiary, to jest bardzo lekka i wytrzymała.

Wielobarwna tkanina przyciąga wzrok i zachęca do wspólnej zabawy. Ciekawi nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Chusta edukacyjna zaskakuje swą wszechstronnością; można ja podrzucać, chować się pod nią, po chuście można się turlać, fantastycznie faluje, można po niej przetaczać różne przedmioty, tańczyć z nią, a także zawijać dzieci. Wykorzystanie chusty i dobór zabaw zależą od potrzeb, posiadanego miejsca, a przede wszystkim od chęci i naszej kreatywności. Liczba sposobów jej wykorzystania jest ograniczona tylko przez naszą wyobraźnię.

Chusta animacyjna w edukacji i na zajęciach

Zabawy z chustą animacyjną mogą spełniać różne cele edukacyjne i dzięki jednej chuście rozwijamy wiele umiejętności. Oddziałują na dzieci wieloma bodźcami: wzrokowymi (intensywne kolory), dotykowym (chusta jest „miła” w dotyku), ruchowymi. Intensywne barwy pobudzają wyobraźnię, ruch na świeżym powietrzu nigdy nie był tak przyjemny, jak przy użyciu chusty. Zabawy z chustą dają poczucie odprężenia i relaksu, pozwalają dzieciom i dorosłym pozytywnie spożytkować energię.

Zalety chusty animacyjnej można by wymieniać bardzo długo.

Reklamy

Zalety animacyjnej chusty Klanza:

  • ułatwiają wzajemne poznanie i integrację grupy,
  • chusta zaprasza do współpracy,
  • pobudzają wyobraźnię, rozwijają kreatywność,
  • ćwiczą refleks i spostrzegawczość,
  • wymagają skupienia uwagi oraz koncentracji,
  • ćwiczą zwinność i zręczność,
  • ćwiczą sprawność manualną,
  • rozwijają precyzję ruchów i małą motorykę,
  • ćwiczą percepcję wzrokową, pamięć,
  • gry wymagające dodatkowych rekwizytów, rozwijają wyobraźnię, modyfikują i uatrakcyjniają zabawy już istniejące,
  • uczą przestrzegania zasad i słuchania poleceń,
  • ćwiczą poczucie rytmu,
  • ćwiczą znajomość liczb, liter, nazw owoców, krajów,
  • wywołują dobry nastrój i psychiczne odprężenie,
  • to ogromna porcja ruchu i dobrej zabawy.

Na koniec mamy dla Was kilka propozycji zabaw z wykorzystaniem chusty:

Zabawy z animacyjną chustą Klanza – propozycje:

  1.  Transport – uczestnicy trzymają naprężoną chustę, na niej stoi miska z wodą. Zadaniem grupy jest przeniesienie chusty na wcześniej wyznaczone miejsce. Do zabawy można wykorzystać inny rekwizyt zamiast miski z wodą.
  2. Kolory – uczestnicy tańczą w rytm muzyki wokół chusty. Gdy muzyka umilknie, stają na kolorze podanym przez prowadzącego.
  3. Zabawa z numerami – uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty. Odliczają do czterech (każdy zapamiętuje swój numer). Na sygnał prowadzącego grupa porusza się krokiem dostawnym w lewo. Następnie prowadzący wywołuje numerki: od 1 do 4. Osoby nim oznaczone puszczają chustę i obiegają krążących w kierunku przeciwnym w prawo, próbując jak najszybciej stanąć na swoje miejsce. Wygrywa ten, kto zrobi to pierwszy. Zamiast numerów można wywoływać dzieci według np. kolorów włosów, kolorów ubrania.
  4. Co się zmieniło – uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę (może być ich więcej), która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod chustą. Zamiast osoby można ułożyć kilka przedmiotów pod chustę i dostawiać lub zabierać rzeczy.
  5. Złap przesyłkę – grupa tworzy koło, trzymając chustę, na której położona jest piłka. Wyznaczona osoba zajmuje miejsce pod chustą, wyciągając ręce przez otwór. Zadaniem bawiących jest tak prowadzić piłkę, by trafiła ona do rąk.
  6. Naleśnik – osobę leżącą na brzegu chusty zawijamy (głowa musi pozostać poza chustą). Ta próbuje sama się rozwinąć.
  7. Sałatka owocowa – uczestnicy trzymają chustę za uchwyty. Podzieleni są na cztery, pięć rodzajów owoców np. gruszki, banany, cytryny, truskawki, kiwi itp. Grupa wachluje chustą. Gdy jest ona wysoko prowadzący wymienia nazwy owoców, a osoby należące do tych rodzajów przebiegają pod nią zmieniając się miejscami i łapią inne uchwyty. Na hasło “sałatka owocowa” – wszyscy zmieniają miejsce.
  8. Rekin – dwoje dzieci jest ukrytych pod chustą, reszta siedzi na obrzeżach chusty trzymając ją na wysokości ramion a nogi ma schowane pod chustą. Dookoła chusty chodzą dwie kolejne osoby to są obrońcy. Dzieci schowane pod chustą “rekiny” krążą pod nią i wybierają osobę, którą wciągają za nogi pod chustę. Obrońcy mogą ratować przed wciągnięciem. Gdy dziecko zostanie wciągnięte do połowy tułowia zostaje rekinem.

źródło: http://www.wgl.pl

Reklamy

Wiosenne zabawy matematyczne – scenariusz zajęć dla 5-latków

Cele:

  • rozwijanie umiejętności liczenia, dodawania i odejmowania,
  • porównywanie liczebności zbiorów,
  • układanie zagadek o figurach, odwoływanie się do wcześniej zdobytych wiadomości,
  • posługiwanie się pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni: po prawej, po lewej, nad.


Pomoce:

  • naklejki w czterech kolorach, papierowe rybki ze spinaczami i rzepą, wędka zakończona magnesem dla każdego dziecka, cztery stawy z brystolu, klepsydra, duże papierowe liście, biedronki – 10 dla każdego dziecka, figury duże i małe (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt), CD z piosenką, kartki A4 z konturem domku, ołówki, kredki, instrukcja dyktanda rysunkowego, cebulki kwiatów wiosennych.

Przebieg zajęć:


1. Wprowadzenie
Przyszła do nas nowa pora roku – wiosna, ale cały czas zastanawia się czy powinna z nami zostać. Słyszałam, że wiosna lubi zabawy matematyczne. Aby przekonać ją by u nas została, pokażemy jej kilka takich zabaw. Myślę że, spodobają się wiośnie i zagości u nas na dobre.

2. Zabawa pierwsza:
Dzieci podzielone na cztery zespoły po 4, 5 osób. Zadaniem każdej grupy jest wyłowienie ze stawu jak największej liczby rybek, w określonym przez nauczyciela czasie (klepsydra) i umocowanie na tablicy. Przy tablicy dzieci liczą i porównują, który zespół złowił więcej rybek,  który mniej lub tyle samo.

3. Zabawa druga:
W kopercie są papierowe duże liście i biedronki. Każde dziecko odlicza dla siebie 6 biedronek i kładzie przed sobą. Nauczyciel układa zadania a dzieci ilustrują je za pomocą liczmanów.

  • Nad łąką fruwały trzy biedronki (układają trzy biedronki). Potem przyfrunęła jeszcze jedna (dosuwają jedną biedronkę). Ile biedronek fruwa teraz nad łąką?
  • Nad łąką fruwało sześć biedronek (układają sześć biedronek). Trzy odfrunęły (odsuwają trzy biedronki). Ile biedronek pozostało?

Chętne dziecko układa zadanie a pozostałe je rozwiązują.

4. Zabawa ruchowa:
Na dywanie leżą figury geometryczne dużego formatu. W trakcie  trwania muzyki dzieci tańczą dowolnie po całej sali. Na przerwę w muzyce nauczyciel podnosi wybraną figurę, dzieci odszukują ją na dywanie i stają na niej. Zabawa powtarza się kilka razy.



5. Zabawa trzecia:
Układamy zagadki o figurach dla wiosny. Zagadki zapisuje nauczyciel.

6. Zabawa czwarta:
Narysujemy obrazek dla wiosny.
Dyktando rysunkowe. Każde dziecko otrzymuje kartkę z konturem domku na dole kartki oraz ołówek. W kopercie jest instrukcja, co i gdzie należy narysować na kartce.
Instrukcja:


1. podpisz się w lewym górnym rogu kartki
2. na dole kartki jest domek, dorysuj okno i drzwi
3. po prawej stronie domu narysuj drzewo
4. po lewej stronie domu narysuj płotek
5. nad domkiem narysuj słońce
6. pokoloruj rysunek dla wiosny
Dzieci po wykonaniu zadania kolorują obrazki dla wiosny.



7. Za drzwiami sali czeka prezent od wiosny: cebulki kwiatów, dla każdego dziecka jedna, które zasadzimy w zielonym kąciku podczas następnych zajęć.

autor: Ewa Skalska

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jedna odpowiedź do „Kolorowe kwiaty – wiosenne scenariusze zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej dla dzieci ze spektrum autyzmu”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: