Mowa służy do komunikacji, pomaga w wyrażaniu siebie i swoich pragnień ,opisuje zdarzenia i pozwala je sortować na dobre, złe, ciekawe, nudne, straszne… Jeśli ktoś się pomyli w tym sortowaniu – drugi zaraz wyjaśni mu w czym tkwi błąd rozjaśniając wszystkie niuanse…
A co jeśli mowy nie ma lub jest źle wykształcona, wadliwa na tyle, że nie można się nią posługiwać. Jak wtedy można wyrazić siebie? Swoją złość albo zachwyt. A co jeśli nie możemy powiedzieć, że ktoś nas skrzywdził. Załóżmy, że jesteś głuchoniemym dzieckiem i nie możesz się poskarżyć bliskim na skandaliczne traktowanie np. w w szkole?
Nie jestem ekspertem ale ja na miejscu takiego dziecka robiłabym coś co przykułoby uwagę dorosłych, a najlepiej to co by ich przeraziło np. walenie głową o ścianę, wrzeszczałabym codziennie przed wejściem do takiej szkoły, zaczęłabym bić swoje koleżanki, kolegów, nie reagowałabym na polecenia opiekunów, denerwowałabym bliskich robiąc im na złość… Wszystko byłoby prostsze gdybym mogła się poskarżyć…
Mowa zmienia mózg
Mowa to najlepsza terapia. Zarówno język migowy jak i zwyczajna artykulacja poprawia funkcjonowanie mózgu i wprawia w ruch motor rozwojowy jako podwaliny dla budowania kolejnych sprawności dziecka. Kolejny level ułatwiający nie tylko kontakt z innymi ale i higienę psychiczną. Umysł wolny od blokad mniej podatny jest na depresję i lęki. Przerzucanie dziecka na mówiki i tablety nie przyspieszy tego procesu…
Dlatego „po pierwsze mowa” a dopiero później cała reszta. Język to jeden z najsilniejszych mięśni, więc ćwiczenia powinny pokrywać się z regularnością ćwiczeń młodego kulturysty. Codziennie kilka godzin na siłce.
Dzieci głuchonieme uczą się nie tylko języka migowego także artykulacji. Po to żeby w przyszłości mogły komunikować się również z osobami słyszącymi. Te szkoły spełniają swoją funkcję. Dzieci, które z nich wychodzą – mówią. Dlaczego więc terapeuci dzieci z ASD mają tyle problemów a niewielu z nich ma na koncie „mówiące” dziecko przygotowane do życia albo chociaż do edukacji w normalnej szkole. Dlaczego te terapie dzielą się na tyle wątków, zabierają tyle czasu, a dziecko po roku dalej nie mówi? A terapeuta jakby nie widział słonia wymyśla wszystko oprócz najważniejszego…

- Poczucie krzywdy, smutek – nieprzyjazny przyjaciel. Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Skuteczna komunikacja – scenariusze zajęć
- Wzbogacanie języka w spektrum autyzmu
- Dlaczego komunikacja niewerbalna (mowa ciała) ma tak duże znaczenie w ASD
- Śpiew – motywowanie do komunikacji, ASD
- Pomaganie dziecku w przejęciu inicjatywy – spektrum autyzmu
- Gdy dziecko nie wysyła oczekiwanych sygnałów – autyzm, terapia
- Program zachęcający do komunikacji, autyzm
- Mówić dużo – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
- Komunikacja – scenariusz zajęć
- Komunikacja – 30 pozycji krótkoterminowych celów z zakresu komunikacji dziecka z autyzmem…
- Komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC) w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu


#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm