Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Śpiew to doskonały sposób na zaangażowanie dziecka we wszystkie poziomy komunikacji. Może ono po prostu lubić słuchać twojego głosu, przyłączać się kończąc piosenkę, pokazując lub wybierając co masz zaśpiewać.

Warto wypróbować

Tablica wyboru piosenek

Tablice wyboru piosenek składają się z niewielkich obrazków na kawałkach papieru ilustrujących daną piosenkę, na przykład rysunek gwiazdki do Idzie niebo ciemną nocą albo autobus do piosenki o kołach autobusu. Obrazki to świetny sposób na przypomnienie dziecku co ma do wyboru. Jeśli dziecko uczy się komunikować, ale jeszcze nie potrafi nazwać wszystkich tytułów piosenek, możesz zachęcić je do wskazywania obrazka odpowiadającego tej piosence którą chce usłyszeć.

Piosenki z pokazywaniem

Jest wiele ciekawych piosenek zachęcających do używania gestów. Doskonale budują one pierwsze umiejętności komunikacyjne, takie jak naśladowanie i przewidywanie. Możesz na przykład zaśpiewać znaną piosenkę i udać nagle, że nie pamiętasz co robi się w danym momencie lub pokazywać niepoprawnie, by wywołać odpowiedź dziecka. Możecie także dobrze się bawić zmieniając tempo śpiewania i pokazywania, wygłupiając się i śpiewając zbyt szybko albo zwalniając, by pomóc dziecku nauczyć się odpowiednich gestów.

Mikrofony

Zabawkowe, prawdziwe lub udawane mikrofony to źródło świetnej zabawy przy wspólnym śpiewaniu, Zachęć na przykład dziecko by prosiło o konkretny sposób śpiewania do mikrofonu (na przykład śmieszny głos, szept, pisk, krzyk). Możecie także użyć mikrofonu, by się zmieniać – każdy uczestnik zabawy śpiewa wers piosenki i przekazuje mikrofon kolejnej osobie. Ta gra jest jeszcze zabawniejsza kiedy po każdym wersie zmienia się tempo śpiewania.

Jaka to melodia?

Twoje dziecko prawdopodobnie rozpoznaje wiele piosenek po usłyszeniu jednej lub dwóch fraz. Czasem są to melodyjki z reklam telewizyjnych, znane rymowanki, piosenki pop lub fragmenty ścieżki dźwiękowej z ulubionych programów telewizyjnych czy filmów. Warto zachęcić dziecko do odgadnięcia piosenki której początek zaśpiewasz. Jeśli nie chcesz śpiewać samodzielnie, możesz znaleźć nagrania audio lub wideo w internecie.

autor: Simone Griffin, Dianne Sandler

źródło: Motywuj do komunikacji! … Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: