Główną zasadą wypracowania naprzemiennej komunikacji i wspólnego rozwiązywania problemów jest inspirowanie dziecka do wykonania jakiejś czynności w stosunku do terapeuty lub opiekuna – do przejęcia przez nie inicjatywy – zamiast podejmowania pewnych działań wobec dziecka. Należy zatem zadać sobie pytanie: Co muszę zrobić, aby dziecko chciało zrobić coś w stosunku do mnie?
Pewien chłopiec leżał w moim gabinecie twarzą do podłogi ignorując wszystkich wokół. Jego kreatywna matka po prostu położyła się na nim mówiąc: O, jesteś śpiący? Dobrze, położę się na tobie. Ten zdecydowany nacisk dodawał mu otuchy ale po jakimś czasie chłopiec zapragnął, aby matka wstała. Nie tylko wykonał gest ramionami, ale też powiedział: Zejdź!. To dziecko tylko sporadycznie używało zwrotów i jego matka aktywnie to wykorzystywała, aby mogło przejąć inicjatywę nakazując jej zrobienie czegoś.
Większość dzieci z poważnymi postaciami ASD wykazuje brak inicjatywy. Jednym z pierwszych objawów wskazujących, że dziecko ma problemy jest unikanie podejmowania inicjatywy w interakcjach społecznych i poprzestawanie na odpowiadaniu. Ponieważ czasem potrafią one powtarzać słowa i rozpoznawać obrazki w książkach, wypadają dobrze pod względem elementarnych funkcji poznawczych i językowych, niemniej dzieci te czekają, a nie wyciągają rąk do świata. Na szczęście nigdy nie jest za późno na zachęcanie do podjęcia inicjatywy która przecież zmienia świat.
Kluczowe pytania, które rodzice lub inni opiekunowie powinni sobie zadać przy wypracowywaniu komunikacji dziecka:

- Gdy dziecko nie wysyła oczekiwanych sygnałów – autyzm, terapia
- Program zachęcający do komunikacji, autyzm
- Mówić dużo – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
- Komunikacja – scenariusz zajęć
- Komunikacja – 30 pozycji krótkoterminowych celów z zakresu komunikacji dziecka z autyzmem…
- Komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC) w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu
- Komunikacja niewerbalna – scenariusze zajęć
- Komunikacja niewerbalna – scenariusz zajęć
- Porozumiewanie się rysunkiem w spektrum autyzmu – diagnoza i historia Jose oczami Sacksa
- Przykładowe scenariusze zajęć warsztatowych dotyczące rozwoju umiejętności porozumiewania się
- Pierwsze słowa w autyzmie


#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm