Reklamy
Reklamy
Reklamy

Komunikacja niewerbalna

Uwrażliwienie na znaczenie komunikacji niewerbalnej

Element dydaktycznyTreść
1. ProblematyzowanieNauczyciel prezentuje uczniom fragment filmu (np. z internetu) w którym aktorzy doznają różnych uczuć (radość, smutek). Może to być fragment jakiegoś serialu. Prezentuje fragment filmu bez głosu i pyta uczniów: „Jak myślicie, co się wydarzyło w tym filmie?”Nauczyciel zapisuje wypowiedzi uczniów na tablicy. Pyta: „Na jakiej podstawie wyciągnęliście takie wnioski? (chodzi o to, aby uczniowie wskazali na różne elementy komunikacji niewerbalnej: gesty, mimika, etc.). Po tym nauczyciel prezentuje ten sam fragment filmu z głosem. Wspólnie z uczniami porównuje spostrzeżenia dotyczące filmu oglądanego bez głosu z filmem oglądanym z głosem. Pyta uczniów: „Co jest ważniejsze,słowa czy inne elementy takie jak np. mimika, gesty, ton głosu, postawa ciała?
2. InformowanieWykład na temat mowy ciała (co składa się na mowę ciała), jak ważna jest mowa ciała. Nauczyciel może przedstawić model góry lodowej (załącznik nr 2) pokazujący, iż na wierzchołku góry jest treść/słowa i że one decydują w około 20% o znaczeniu danego komunikatu. Pod wodą jest mowa ciała (ton głosu, postawa ciała, gesty, mimika i one w 80% decydują o znaczeniu komunikatu). Nauczyciel może podać przykład niespójnego komunikatu –komunikatu w którym treść jest sprzeczna z mową ciała (np. powiedzieć:„Cieszę się,że was widzę” w sposób bardzo wrogi. Może zapytać uczniów: „Czy wierzycie mi, że cieszę się, że was widzę?”Nauczyciel pokazuje poprzez ten przykład, że bardziej wierzymy mowie ciała niż słowom.
3. TrenowanieĆwiczenie na odgadywanie mowy ciała. Nauczyciel prezentuje uczniom krótkie filmy bezgłosu, każdy film dwukrotnie. Zadaniem uczniów jest podłożyć głos w danym filmie przy drugim jego wyświetleniu (nauczyciel możne podzielić uczniów na grupy i każda z grup otrzymuje jeden film).
4. TransferZadanie dla uczniów: „Zastanówcie się,w jakich sytuacjach widać szczególnie mowę ciała i wypiszcie te sytuacje.”

Uwrażliwienie na efekt pierwszego wrażenia

Postawa ciała, gesty, mimika, odzwierciedlanie, niespójność komunikacji niewerbalnej z werbalną, subiektywne rozumienie mowy ciała…

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: