Reklamy
Reklamy

Jeśli macie do czynienia z dzieckiem autystycznym, wasz język jak twierdzi Tony Attwood musi zmienić się na „aspergeryjski”

„Na przestrzeni lat udało mi się dobrze zrozumieć poznawcze, społeczne i językowe umiejętności osób z zespołem Aspergera, przeprowadziłem też z nimi wiele rozmów. Opracowałem styl konwersacyjny, który nazwałem „aspergeryjskim”. Mówiąc po „aspergeryjsku”, starannie rozważamy, co i jak należy powiedzieć. Unikając w rozmowie z osobą z zespołem Aspergera figur retorycznych – ze względu na jej skłonność do dokonywania dosłownych interpretacji słyszanych słów – można znacznie poprawić komunikację z nią. Jeśli rozmowa dotyczy reguł społecznych albo myśli i uczuć, robię krótkie przerwy między zdaniami, aby umożliwić rozmówcy z zespołem Aspergera przetworzenie informacji z wykorzystaniem umiejętności intelektualnych, a nie intuicyjnych. Temple Grandin wyjaśniła mi, że ludzie zazwyczaj mówią zbyt szybko, by zdążyła przetworzyć wszystkie kanały komunikacji, a więc wypowiadane słowa, prozodię, mowę ciała i wyraz twarzy.

Jasno

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: