Reklamy
Reklamy
Reklamy

Kiedy dziecko opanuje podstawy, należy się skoncentrować na nauczaniu kreatywnego i logicznego myślenia. Dlaczego jest to tak istotne? Co powinno być pierwsze: pomoc dziecku w kreatywnym, a potem logicznym myśleniu, czy nauczenie go rozpoznawania kształtów, zwrotów grzecznościowych oraz siedzenia w ciszy w kółku i słuchania historyjki czytanej przez nauczyciela?

„Ta kwestia spowodowała ogromną dezorientację w środowisku edukacyjnym w USA (i innych krajach). Społeczeństwo ma tendencję do odgórnego postrzegania edukacji specjalnej, zgodnie z którym obserwacja tego, co potrafią zrobić starsze dzieci, staje się celem dla młodszych. Jeśli starsze dzieci potrafią siedzieć spokojnie, a młodsze wiercą się i chodzą po pokoju, chcemy nauczyć je spokojnego siedzenia. Jeśli młodsze dzieci mają problemy z pewnymi umiejętnościami motorycznymi, które starsze dawno już opanowały, takimi jak układanie klocków jeden na drugim, pracujemy nad wykształceniem tych właśnie umiejętności. Dlatego też edukacja specjalna charakteryzuje się wypracowaniem ogromnej liczby sztucznych umiejętności.

[…] Aby osiągnąć postępy w nauce, dzieci muszą umieć myśleć. Czytanie ze zrozumieniem, wiedza o społeczeństwie, historia, wyższe poziomy wiedzy matematycznej – wszystkie te dziedziny wymagają umiejętności myślenia. To samo odnosi się do zachowania. Zachowanie się jak inne dzieci naprawdę oznacza myślenie w ten sam sposób, co one, a nie jedynie naśladowanie niektórych z ich zachowań. Kiedy dzieci myślą, potrafią zrozumieć wiele rzeczy samodzielnie, np. dlaczego nie powinny popychać innych, dlaczego należy się dzielić i dlaczego w nocy, kiedy zajdzie słońce, robi się ciemno. Teraz gdy już wiemy, jak rozwija się myślenie u dzieci, możemy robić więcej, niż tylko uczyć ich wykonywania powtarzalnych czynności.

Każde dziecko powinno się nauczyć np. rozpoznawania liter i powiązanych z nimi dźwięków oraz wymawiania słów. Mimo to podstawy zrozumienia tego, co się czyta, oraz budowania relacji, komunikacji i myślenia są prawdziwymi podwalinami wszelkich postępów w nauce. Aby kształcić kreatywne i logiczne myślenie, środowiska szkolne muszą poświęcić czas na pracę nad tymi podstawowymi umiejętnościami i stwarzać fizyczne warunki, które ją wspierają” (Greenspan, Wieder, 2014).

źródło: Stanley I. Greenspan, Serena Wieder: „Dotrzeć do dziecka z autyzmem…”, WUJ, Kraków 2014

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: