W celu opanowania emocji dzieciom i dorosłym z zespołem Asprgera/autyzmem/ASD często przepisuje się lekarstwa. Jeśli występują u nich wyraźne objawy zaburzenia nastroju, wówczas lek jest zalecany w charakterze narzędzia do radzenia sobie z emocjami
Doświadczenie kliniczne potwierdziło skuteczność farmakoterapii w leczeniu lęku, depresji i gniewu u dzieci i dorosłych z zespołem Aspergera, często jednak rodzice pacjentów zgłaszają pewne obawy ( T. Attwood, 2013). Jedna z nich wiąże się z faktem, że obecnie nie ma żadnych badań longitudinalnych dotyczących długofalowego wpływu leków psychotropowych na małe dzieci z ZA. Istnieją jednak dowody na to, że małe dawki tych lekarstw są korzystne dla niektórych dorosłych z ZA (Alexander, Michael i Gangdharan, 2004).
Inna obawa rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim dzieci i dorosłych z ZA dotyczy wpływu lekarstw na jasność myślenia. Wiele osób z ZA często cenią swoją jasność myślenia; pewien dorosły tak opisał swoją reakcję na lekarstwa: „To było tak, jakbym nie mógł wejść do własnego domu”. Niektóre osoby dorosłe z ZA, które zażywają leki przeciwpsychotyczne, by radzić sobie z gniewem, twierdzą, że lekarstwo nie zmienia ich wewnętrznego doświadczenia, a jedynie redukuje energię potrzebną do ekspresji uczucia.
Niektóre zaburzenia nastroju są tak poważne, ze nawet psychoterapia w rodzaju CBT nie może pomóc osobie w radzeniu sobie z intensywnymi emocjami. Kiedy leki poprawiają nastrój lub zmniejszają nasilenie emocji, wówczas inne strategie mogą stać się bardziej skuteczne i w efekcie wyeliminować konieczność zażywania leków. Niemniej jednak niektórym osobom z zespołem Aspergera/autyzmem/ASD i zaburzeń pokrewnych długotrwałe przyjmowanie małych dawek leków łagodzących lęk i depresję pomogło w radzeniu sobie z emocjami i zdecydowanie poprawiło ich jakość życia.
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Zespół Aspergera u nastolatków
- Drzwi – Aspie Zaklinaczka
- Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu
- Zespół Aspergera – relacje z rówieśnikami. Spektrum przypadku
- Funkcjonowanie psychospołeczne nastolatka z autyzmem
- Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego
- Człowiek, który opisał zespół Aspergera
- Szczypta autyzmu, szczypta geniuszu
- Dostosowanie się do bycia innym
- Autyzm – zaburzenia przetwarzania sensorycznego na co dzień

