Trafne jest stwierdzenie Attwod’a, że jeśli jesteś rodzicem autystycznego dziecka – zaprowadź je do pokoju, zamknij za sobą drzwi a objawy spektrum autyzmu znikną…

Reklamy

W samotności u dziecka nie występuje jakościowe upośledzenie interakcji społecznych. Do zaistnienia interakcji potrzebne są co najmniej dwie osoby, a kiedy dziecko jest samo, nie widać upośledzenia społecznego.

Nabywanie wiedzy w sali lekcyjnej wymaga znacznych umiejętności społecznych i językowych. Trudności, których doświadczają w tym zakresie dzieci z zespołem Aspergera, mogą im przeszkodzić w zrozumieniu treści kształcenia.

Tony Attwood: Zaobserwowałem, że niektóre dzieci z ZA nabywają podstawowych umiejętności szkolnych, takich jak czytanie i liczenie, zanim pójdą do szkoły, często dzięki oglądaniu książek i programów telewizyjnych czy graniu w gry edukacyjne na komputerze. Nauczyły się tego bez niczyjej pomocy, w samotności.

Kiedy dziecko z zespołem Aspergera jest samo, szczególnie w swoim pokoju, wówczas zmniejsza się jego nadwrażliwość na pewne doświadczenia sensoryczne, ponieważ otoczenie jest dość ciche, zwłaszcza w porównaniu z podwórkiem czy salą lekcyjną. Dzieci z ZA bywają też wrażliwe na zmiany i niepokoją się, jeśli rzeczy nie znajdują się tam, gdzie były lub powinny być. Meble i inne przedmioty w pokoju stanowią znajomy układ, a członkowie rodziny nauczyli się już, że nie należy ich ruszać. Pokój dziecka to święte miejsce, w którym znajduje ono schronienie.

Reklamy

Kiedy ktoś jest sam, zrelaksowany i zajęty interesującymi go zajęciami, cechy zespołu Aspergera nie powodują istotnego klinicznie upośledzenia funkcjonowania społecznego, zawodowego lub innego, równie ważnego. Dla dziecka z ZA bycie samemu ma wiele zalet. Problemy pojawiają się wtedy, gdy ktoś wchodzi do pokoju albo kiedy dziecko musi z niego wyjść i nawiązać interakcje z innymi.

Pakiet lekcji „Emocje” dla ucznia ze spektrum autyzmu zawiera:

 1. Ogólnie o emocjach… Podstawowe emocje
 2. Radość – arkusz pracy + miniwykład
 3. Nieśmiałość – arkusz pracy + miniwykład
 4. Strach – arkusz pracy + miniwykład
 5. Dodatki pdf

Opłata jednorazowa, niezależna od subskrybcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony i publikowanych treści

Reklamy

2 myśli w temacie “Samotność w spektrum autyzmu

 1. Artykuł arcyciekawy, szczególnie dla laika. Natomiast nie rozumiem zupełnie, dołączonego zdjęcia, w jakim stopniu ma ilustrować tezy artykułu albo co mają mieć wspólnego. nasze dzieci z owczarkiem i stadem baranów. Czy redakcję nie stać na troszkę wysiłku w doborze ilustracji ?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Bardzo przepraszam, jeśli obrazek się nie podoba. Gwoli wyjaśnienia owce miały symbolizować – „owczy pęd” takie nadużywane kiedyś hasło socjologiczne, natomiast owczarek – odrębną osobowość (często na szczycie – właśnie inteligentniejszą, mądrzejszą przez to – samotną – jak samotność na szczycie 🙂 – Jeśli chodzi o redakcję składa się tylko z jednej osoby – czyli ze mnie 🙂 – czasem przeginam z różnymi rzeczami , czasem coś przeoczę, czasem coś podkoloryzuję, mylę się – jak wszyscy. Ale obrazek wymienię (w wolnej chwili). Pozdrawiam i dziękuję za komentarz 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s