Trafne jest stwierdzenie Attwod’a, że jeśli jesteś rodzicem autystycznego dziecka – zaprowadź je do pokoju, zamknij za sobą drzwi a objawy spektrum autyzmu znikną…
W samotności u dziecka nie występuje jakościowe upośledzenie interakcji społecznych. Do zaistnienia interakcji potrzebne są co najmniej dwie osoby, a kiedy dziecko jest samo, nie widać upośledzenia społecznego.
Nabywanie wiedzy w sali lekcyjnej wymaga znacznych umiejętności społecznych i językowych. Trudności, których doświadczają w tym zakresie dzieci z zespołem Aspergera, mogą im przeszkodzić w zrozumieniu treści kształcenia.
Tony Attwood: Zaobserwowałem, że niektóre dzieci z ZA nabywają podstawowych umiejętności szkolnych, takich jak czytanie i liczenie, zanim pójdą do szkoły, często dzięki oglądaniu książek i programów telewizyjnych czy graniu w gry edukacyjne na komputerze. Nauczyły się tego bez niczyjej pomocy, w samotności.
Kiedy dziecko z zespołem Aspergera jest samo, szczególnie w swoim pokoju, wówczas zmniejsza się jego nadwrażliwość na pewne doświadczenia sensoryczne, ponieważ otoczenie jest dość ciche, zwłaszcza w porównaniu z podwórkiem czy salą lekcyjną. Dzieci z ZA bywają też wrażliwe na zmiany i niepokoją się, jeśli rzeczy nie znajdują się tam, gdzie były lub powinny być. Meble i inne przedmioty w pokoju stanowią znajomy układ, a członkowie rodziny nauczyli się już, że nie należy ich ruszać. Pokój dziecka to święte miejsce, w którym znajduje ono schronienie.
Kiedy ktoś jest sam, zrelaksowany i zajęty interesującymi go zajęciami, cechy zespołu Aspergera nie powodują istotnego klinicznie upośledzenia funkcjonowania społecznego, zawodowego lub innego, równie ważnego. Dla dziecka z ZA bycie samemu ma wiele zalet. Problemy pojawiają się wtedy, gdy ktoś wchodzi do pokoju albo kiedy dziecko musi z niego wyjść i nawiązać interakcje z innymi.
- Emocje i relacje społeczne. Scenariusz zajęć dla przedszkolaków
- Przeprogramuj biologię swoich emocji – sesja
- Czy istnieje czynnik strachu? Czy można projektować emocje?
- Pakiet lekcji „Emocje” dla ucznia ze spektrum autyzmu – 7 zł (opłata jednorazowa, niezależna od subskrybcji)
- Zaskoczenie – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Strach – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Strach przed uczuciami w spektrum autyzmu
- Onieśmielenie – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Oswajamy emocje – profilaktyczny program dla przedszkoli
- Jak sobie radzić z emocjami, stres – ASD
- Emocje – scenariusze zajęć, ASD
- Nazywam i radze sobie z emocjami
- Wyrażanie wdzięczności i pozytywne doświadczenia, autyzm – zajęcia
- Kolorowa zima – dostrzeganie powodów do radości – scenariusz zajęć
- Czy złość jest ładna? – Emocje, scenariusz zajęć
- Sposoby na smutek – Emocje, scenariusz zajęć
- Jak okazać, że kogoś lubię? – scenariusz zajęć
- Nasze emocje – zabawy, inspiracje, zajęcia
- Narzędzia myślowe – antidotum na trujące myśli w ASD
- Ocena rozumienia i wyrażania emocji o raz występowanie maskarady w spektrum autyzmu
- Panuję nad złością – scenariusz zajęć rewalidacyjnych


#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm
