Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

W przeszłości wyższe poziomy myślenia abstrakcyjnego i refleksyjnego – w szczególności empatia, teoria umysłu (rozumienie stanów umysłowych innych ludzi) i wnioskowanie uważano za nieosiągalne dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Jednakże jak wykazuje Stanley I. Greenspan i Serena Wieder w swojej książce pt. Dotrzeć do dziecka z autyzmem, wielu takim dzieciom nie tylko udało się osiągnąć te zaawansowane kamienie milowe, ale także opanować je w bardzo wysokim stopniu i ze zrozumieniem ich subtelnych szczegółów.

Istotnym czynnikiem, który utrudnia opanowanie przez dzieci zaawansowanych funkcji myślenia, jest sposób, w jaki my, nauczyciele, terapeuci i rodzice, pracujemy z nimi w ramach programów edukacyjnych, terapeutycznych oraz codziennych interakcji w domu. Może nam się wydawać, że jeśli mówimy po prostu: „To jest niedobre” albo „Nie, nie, nie”, to uczymy dziecko dyscypliny, ale w istocie uczymy go ekstremalnie spolaryzowanego myślenia typu „wszystko albo nic”. Kiedy dziecko ma napad histerii albo bywa impulsywne i nieposłuszne, zakładamy, że dzieje się tak, ponieważ nie zostało odpowiednio wychowane. W rzeczywistości może tak być dlatego, że dziecko jest przez cały czas dyscyplinowane w kategoriach czarno – białych zamiast zakładających istnienie różnych odcieni szarości. Możemy być zdecydowani i konsekwentni, uczyć dzieci wartości oraz dobrego zachowania, jednocześnie wskazując im, jak rozsądnie oceniać i myśleć w odcieniach szarości.

Myślenie abstrakcyjne jest trudne dla wszystkich dzieci. To, że w przeszłości wysiłki, aby pomóc wielu dzieciom ze spektrum autyzmu (ASD) w osiągnięciu tego zaawansowanego poziomu, nie były zbyt skuteczne, częściowo świadczy o tym, że nie udawało się ich odpowiednio motywować. Potrzebują one więcej ćwiczeń niż inne dzieci, podobnie jak te z określonymi problemami rozwojowymi wymagają liczniejszych ćwiczeń, aby nauczyć się chodzić, siadać lub używać słów (Greenspan, Wieder, 2014).

źródło: S. I. Greenspan, S. Wieder, Dotrzeć do dziecka z autyzmem…, WUJ, Kraków 2014

Pakiet lekcji „Emocje” dla ucznia ze spektrum autyzmu zawiera:

  1. Ogólnie o emocjach… Podstawowe emocje
  2. Radość – arkusz pracy + miniwykład
  3. Nieśmiałość – arkusz pracy + miniwykład
  4. Strach – arkusz pracy + miniwykład
  5. Dodatki pdf

Opłata jednorazowa, niezależna od subskrypcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony i publikowanych treści

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: