Czasami autystyczni uczniowie potrzebują indywidualnego wsparcia, które pomoże im przetrwać okresy lęku.

Jeśli poziom lęku u ucznia wzrasta, co wpływa na jego pracę i zachowanie w szkole, młody człowiek może potrzebować dodatkowego wsparcia. Niekiedy pomocne jest spędzanie czasu z zaufaną osobą – sam na sam.

Celem działania jest pomóc uczniowi w zidentyfikowaniu przyczyn lęku i ustalenie metod postępowania.

  • Pomóżcie uczniowi określić, co stanowi prawdziwe źródło niepokoju, a co zostało tylko wyolbrzymione. Pamiętajcie, by nie umniejszać niepokojów ucznia. To, co nam wydaje się absurdalne, dla niego może być przerażające.
  • Ustalcie, z czym sobie poradzi, a z czym nie. Jeśli możemy pomóc, na przykład zaplanować harmonogram powtórek, by zredukować stres związany z egzaminem, po prostu to zróbmy. A jeśli nic nie można zrobić, jak w przypadku niepokoju związanego z uderzeniem meteorytu w Ziemię, uspokójcie ucznia, pomóżcie mu dostrzec jego problemy z bardziej realistycznej perspektywie oraz zachęćcie go do zapisania na kartce wszelkich zmartwień i odsunięcia ich od siebie.
  • Przypomnijcie uczniom, że strapienia to jedynie myśli, które wymknęły się spod kontroli. Powiedzcie, że mogą oni skupić swoją uwagę na czymś innym. Zachęcajcie ich do myślenia o pozytywnych stronach życia, takich jak dobre relacje w rodzinie, ćwiczenia, zdrowe odżywianie, radzenie sobie z pracą w szkole, przyjaciele i poczucie bezpieczeństwa. Gdy jednej z tych rzeczy zabraknie, uczeń może potrzebować dodatkowej pomocy.
  • Jeśli młody człowiek nie potrafi zidentyfikować źródła lęku, stwórzcie listę tego, co robił zanim powstał niepokój. Dzięki temu łatwiej będzie poskładać wszystkie elementy i rozwiązać zagadkę. Może też założyć dziennik i opisywać w nim sytuacje, gdy sam sobie pomógł. Zgromadzone w ten sposób informacje będzie mógł wykorzystać w przyszłości.

Wskazówka dla nauczyciela

Jest wiele doskonałych zeszytów ćwiczeń przeznaczonych do pracy z uczniami doświadczającymi lęku. W zakładach opieki zdrowotnej i poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży można uzyskać informacje o takich materiałach.

Rozszerzenie

Jeśli problemy nie ustąpią lub nasilają się, uczeń może potrzebować pomocy specjalisty lub rozpocząć terapię psychologiczną (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock: „100 pomysłów dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s