Przeskocz do treści

Myślenie wizualne w ASD

tank Leonardo da Vinci2.jpg

Tank – szkic Leonardo da Vinci

Wiele osób z ASD myśli wizualnie, co sprawia, że są świetne w układaniu puzzli, czytaniu map czy uczeniu się układu przestrzennego budynków.

„Temple Grandin w swojej książce pt. Myślenie obrazami pisze o automatycznym tłumaczeniu słów na obrazy. Kiedy ktoś do niej mówi, słowa są natychmiast zastępowane serią obrazów opowiadających historię. Temple opisuje swoje myśli jako wizualne reprezentacje, a nie jako ciągi słów, które zastępują myśli większości osób myślących werbalnie.

Większość rzeczy na świecie została wymyślona przez osoby myślące werbalnie dla osób myślących werbalnie. W programach informacyjnych i prasie używa się przede wszystkim słów. Instrukcje obsługi mają formę słowną, podobnie jak oferty pracy. Ludzie porozumiewają się i nawiązują relacje głównie za pomocą słów. Dla osób, które myślą wyłącznie obrazami, może to oznaczać spore problemy, ale jednocześnie daje im szansę na osiąganie sukcesów w dziedzinach, które sprawiają trudność lub wydają się niemożliwe do opanowania osobom myślącym werbalnie. Gardin opisuje np. , jak „testuje” pomieszczenia dla krów, „obsługując je” w myślach i przyjmując perspektywę zwierzęcia, żeby dowiedzieć się, co będzie widziało, poruszając się w danym wnętrzu. Osoby myślące słowami potrafiłyby opisać taki rodzaj doświadczenia, ale nie zauważyłyby ważnych szczegółów.

Z pewnością nie każda osoba posiadająca dobrą zdolność wizualizacji ma ASD. Wielu artystów, grafików, ilustratorów, architektów, , matematyków i inżynierów myśli wizualnie. Taki styl myślenia nie jest deficytem, ale innym sposobem przetwarzania informacji, który umożliwia robienie kariery w niszowych dziedzinach niedostępnych dla większości osób myślących werbalnie.

Ronnie

Ronnie, wysokofunkcjonujący student ASD, od dawna wiedział, że myśli wizualne. Przez większą część życia wykorzystywał swoją umiejętność wizualizacji, aby osiągnąć lepsze wyniki w szkole. Nie dostrzegał jednak, jaką zaletą może być myślenie wizualne, zanim zaczął studiować architekturę. podczas pierwszych zajęć z projektowania ze zdziwieniem stwierdził, że wielu jego kolegów z grupy nie potrafiło dostrzec błędów w projekcie przed wykonaniem makiety budynku. Ronnie mógł dokładnie analizować projekt, tylko go sobie wyobrażając. Umiał zwizualizować sobie wygląd budynku z różnych stron, a także przeszkody dla ludzi korzystających z danej przestrzeni, które mogły wyniknąć po realizacji projektu. Okazało się, że w czasie potrzebnym na stworzenie makiety Ronne opracował lepszy, wykonalny projekt. Zdolności te pomogły mu też nawiązać kontakty społeczne. Kiedy inni studenci dowiedzieli się o jego naturalnym talencie, zaczęli prosić Ronniego o opinie na temat swoich prac.

Wizualne myślenie dziecka można także wykorzystać w trakcie nauki nowych pojęć (dużo o tym w zakładce METODY TECHNIKI NARZĘDZIA SPOSOBY), wyjaśniania zasad, organizowania czynności lub przewidywania zmian w planie dnia. Np. zastosowanie obrazków lub modeli zamiast wyjaśnień słownych może pomóc twojemu dziecku szybciej nauczyć się pojęć matematycznych” (Ozonoff, Dawson, McPartland, 2015).

źródło: S. Ozonoff, G. Dawson, J. McPartland: „Wysokofunkcjonujące dzieci ze spektrum autyzmu…” WUJ, Kraków 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: