Zespół Aspergera – zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD)

577754_1
kadr z serialu „Dziewczyny”

U około 25% dorosłych ludzi z zespołem Aspergera występują też kliniczne objawy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (obsessive compulsive disorder – OCD; T. Attwood i in. 2012). Osoba dotknięta tym zaburzeniem ma natrętne, niechciane myśli: są one egodystoniczne, co jest stresujące i nieprzyjemne. U innych ludzi natrętne myśli dotyczą często czystości, agresji, religii i seksu. Doświadczenie i badania kliniczne wskazują, że myśli obsesyjne dzieci i dorosłych z zespołem Aspergera najczęściej są związane z czystością, prześladowaniem, dokuczaniem, popełnianiem błędu i byciem krytykowanym (Attwood i in. 2012). Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne pojawia się w okresie szczególnej wrażliwości, czyli między dziewiątym a dwunastym rokiem życia oraz u młodych dorosłych. Leczenie polega na łączeniu psychoterapii (np. terapii poznawczo-behawioralnej i farmakoterapii.

Niekiedy rodzice dziecka dotkniętego zespołem Aspergera porównują jego specyficzne zainteresowania do obsesji, co sugerowałoby występowanie u niego zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego. Jednak między zainteresowaniem a obsesją i stnieje wyraźna różnica jakościowa: dla osoby z ZA jej zainteresowanie jest źródłem radości, nie ma charakteru egodystonicznego, a tym samym nie jest wskaźnikiem OCD (Attwood 2003b; Baron-Cohen,1990).

Zachowania kompulsywne to sekwencja działań i rytuałów często się powtarzających, mających na celu zredukowanie lęku. Należy do nich np. mycie rąk po to by zapobiec zainfekowaniu drobnoustrojami, albo nieustanne sprawdzanie, czy wszystkie przełączniki prądu są ustawione na pozycję „wyłączony”. Typowe zachowanie dzieci z zespołem Aspergera obejmuje działania powtarzalne lub kompulsywne. Może to być sprawdzanie, czy wszystkie przedmioty są ustawione wzdłuż jednej linii albo symetrycznie, gromadzenie i liczenie przedmiotów lub jakiś rytuał, który zawsze musi zostać doprowadzony do końca, zanim dziecko pójdzie spać. Są to cechy typowe dla zespołu Aspergera, jednak diagnozę zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego stawiamy, gdy ich intensywność lub stopień ekspresji znacznie przewyższają oczekiwany dla danej osoby poziom i stają się istotne klinicznie, zależy od subiektywnej decyzji psychologa lub psychiatry (Attwood, 2012).

źródło: Tony Attwood „Zespół Aspergera kompletny przewodnik”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2013)

Reklamy

5 myśli na temat “Zespół Aspergera – zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD)

Dodaj własny

 1. Mylicie się. OCD nie występuje u ludzi z ZA, a jak ktoś komuś wystawi taką diangozę, jest to wielkim błędem. W przeciwieństwie do ludzi z OCD, którzy swoje codzienne rytuały robią, bo muszą, bo inaczej „coś złego się stanie, jeśli tego nie zrobię”, wręcz te myśli są prześladujące, u ludzi ze spektrum autyzmu wygląda to tak, że swoje codziennie rytuały wykonują z PRZYJEMNOŚCIĄ i satysfakcją, czują taką POTRZEBĘ, a u ludzi z OCD to wygląda trochę inaczej, bo oni najchętneij nie chcieli by tego robić, ale robią, bo wlaśnie muszą przez różne natrętne myśli w swojej głowie.

  Polubienie

  1. To, raczej klinicyści się mylą, ja tych reguł nie wymyślam, ja cytuję klinicystów i badaczy. „Z przyjemnością i stysfakcją” – to też określenie na wyrost, nie tak łatwo da się to wbić w tak sztywne kryteria typu, jedni mają tak a drudzy siak – tak się nie da. Pozdrawiam.

   Polubienie

 2. Ok , czyli skoro osoba z ASD robi coś poprawianie, aby było równo), bo czuje przymus. Nie jest z tego faktu zadowolona (choć po „wyprostowaniu” rzeczy już tak). Pamięta długo (nawet kilka dni) o czymś co nie zostało poprawione to jest to norma dla zaburzenia ASD czy to jdnak OCD?

  Polubienie

  1. Jakoś nigdy nie czuję zadowolenia – nigdy nie jest wystarczająco prosto… nie wszystko. To bardziej ulga albo obowiązek. Dla mnie to bardziej odruchy, które trudno powstrzymać – coś jak drapanie.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: