
Opisywałam już bezsenność, zaburzenia żołądkowo – jelitowe teraz przyszedł czas na epilepsję, która równie często dotyka dzieci z ASD. Badacze tematu twierdzą, że: „Mimo,że napady padaczkowe nie występują w okresie wczesnego dzieciństwa, średnio u jednej na cztery osoby z ASD problem ten rozwinie się na pewnym etapie życia.
Napady drgawkowe u osób z ASD zwykle pojawiają się w okresie dorastania, a nawet w wieku dorosłym, choć czasami mogą wystąpić we wcześniejszym okresie życia. Leczenie napadów jest istotne, ponieważ mogą one wpływać na funkcjonowanie i rozwój mózgu. Jeśli więc twoje dziecko doświadcza napadów bądź opisanych poniżej symptomów wskazujących na podłoże epileptyczne, możliwie jak najszybciej poszukaj fachowej pomocy medycznej.
Istnieją różne typy napadów: napady polegające na nieruchomym wpatrywaniu się w jeden punkt (napady nieświadomości), napady połączone z powtarzającymi się ruchami (napady częściowe złożone), a także napady duże (tzw. grand mal). Łagodne objawy mogą być trudne do wychwycenia, ponieważ niektóre symptomy, takie jak nieruchome wpatrywanie się w przestrzeń i brak reakcji na wołanie stanowią również stanowią również typowe objawy ASD. Do symptomów z zanikiem świadomości mogą należeć „zaniki pamięci” bądź brak reakcji na dźwięki i obrazy przez 10 do 20 sekund, powtarzające się mruganie powiekami, lekkie przewracanie oczami, ruchy ust, sztywność mięśni, gwałtowne ruchy, pocieranie palcami i nieruchome wpatrywanie się w przestrzeń. Jeśli przypuszczasz, że u twojego dziecka może występować aktywność napadowa, skonsultuj się z pediatrą (w Polskich „warunkach” goń do neuropsychiatry dziecięcego, ponieważ po badaniu EEG uzyskasz również odczyt i odpowiednie leki )” [Sally J. Rogers, Geraldine Dawson, Laurie A. Vismara, Metoda Wczesnego Startu Dla Dziecka z Autyzmem (ESDM), Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydanie I, Kraków 2015).
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- „Aspergeryjski” i nie jesteśmy mistrzami konwersacji – konwersacja
- Narzędzia farmakologiczne w celu opanowania emocji dzieci i dorosłych z zespołem Aspergera i ASD – farmakologia
- Sawant – przebłysk geniuszu – sawantyzm
- Miłość – miłość
- Samotność – samotność
- Być jak skunks
- Zwierzęta jako przyjaciele dziecka z ZA
- Sport w autyzmie – jest nadzieja – sport
- Sport – sport
- ZA – zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne
- Przedszkolak z zespołem Aspergera – przedszkolak
- Cechy pracownika z zespołem Aspergera – praca
- Dziecięca przyjaźń w autyzmie – przyjaźń
- Dziewczęta z zespołem Aspergera
- Dorosły człowiek z zespołem Aspergera – dorosłość

